Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ End Tab Folders with Antimicrobial Product Protection Straight Tabs, Letter Size, 0.75" Expansion, Manila, 100/Box
Manufacturer Number: 24113
Number: SMD-24113
Add item to cart:
$96.86
/ Box
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-24113 |
| Description: | Smead™ End Tab Folders with Antimicrobial Product Protection Straight Tabs, Letter Size, 0.75" Expansion, Manila, 100/Box |
| Additional Information: |
Folder treated to resist the growth of bacteria, mold and mildew that can cause stains, odors and product deterioration. Features a reinforced tab for long-term strength and durability. Straight cut tabs with embossed line for easy application of color code labels. Undercut front panel helps labels stand out. Labels sold separately. Product treated to resist the growth of bacteria, mold and mildew that can cause stains, odors and product deterioration. Straight-cut tabs for easy application of color-coded labels and reinforced for durability. The undercut front panel helps labels stand out for extra readability. Made of 11 point manila paper stock with antimicrobial product protection. Expands up to 0.75" for extra storage. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 24113 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, File Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | Antimicrobial, End Tab File Folders, File Folders, Files, Heavyweight Folders, Manila Folders, Manilla, Ordering, SMEAD, Sheaths, Shells, Sleeves, Storage |
| File Folder Expansion | 0.75" |
| Total Recycled Content Percent | 10% |
| File Tab Cut | Straight |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Global Product Type | End Tab File Folders |
| Product Compostability Indicator | N |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| File Folder Size Type | Letter |
| File Folder Width | 12.25" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| File Folder Height | 9.5" |
| Color Family | Manila |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| File Folder Material | 11-pt Manila |
| File Tab Material | 11-pt Manila |
| File Folder Color | Manila |
| File Tab Style | End Tab |
| File Tab Color | Manila |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 28.7268 |
| Height: | 3.94 |
| Length: | 12.75 |
| Shipping Dimensions: | 12.75" x 10.25" x 3.94" |
| Upc Code: | 86486241137 |
| Case Cube: | 0.29798 |
| Weight: | 8.56 |
| Width/Diameter: | 10.25 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 24.76014 |
| Height: | 12.63 |
| Length: | 22.0 |
| Shipping Dimensions: | 22.0" x 10.75" x 12.63" |
| Upc Code: | 50086486241132 |
| Case Cube: | 1.72859 |
| Weight: | 42.8 |
| Width/Diameter: | 10.75 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 28.7268 |
| Height: | 3.94 |
| Length: | 12.75 |
| Shipping Dimensions: | 12.75" x 10.25" x 3.94" |
| Upc Code: | 086486241137 |
| Case Cube: | 0.29798 |
| Weight: | 8.56 |
| Width/Diameter: | 10.25 |

0
