Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ Expanding Recycled Heavy Pressboard Folders 1/3-Cut Tabs: Assorted, Legal Size, 1" Expansion, Yellow, 25/Box
Manufacturer Number: 22562
Number: SMD-22562
Add item to cart:
$146.93
/ Box
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-22562 |
| Description: | Smead™ Expanding Recycled Heavy Pressboard Folders 1/3-Cut Tabs: Assorted, Legal Size, 1" Expansion, Yellow, 25/Box |
| Additional Information: |
Tough, heavyweight folders resist wear and tear. Ideal for bulky, heavily-used files. Made of heavyweight pressboard stock for superior durability. Sturdy, tear-resistant gusset. All the advantages of this brand's tough pressboard folders with the added feature of color to help speed up your filing tasks. Take advantage of their vivid colors to code your files for quick and easy identification. Heavy-duty, 25-point pressboard construction resists wear to provide superior durability. Sturdy, tear-resistant gusset provides added protection to what is commonly a file folder's weakest point. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 22562 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, File Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | 1/3 Cut, File Folder, File Folders, Files, Legal Size, Ordering, Pressboard, Recycled Product, SMEAD, Sheaths, Shells, Sleeves, Storage, Top Tab |
| File Folder Expansion | 1" |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| File Folder Width | 14.75" |
| Disclaimer Statement | Product Change Notice: Due to industry wide raw material discontinuation this has been manufactured with a different material and/or color than what you have received in the past. Products may be constructed with dove gray tape along the spine. This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| File Folder Material | 25-pt Pressboard |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 30% |
| File Tab Position | Assorted |
| Color Family | Yellow |
| File Folder Color | Yellow |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| File Tab Cut | 1/3-Cut |
| File Tab Style | Top Tab |
| File Tab Color | Yellow |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 70% |
| Product Compostability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Global Product Type | Top Tab File Folders |
| File Tab Material | 25-pt Pressboard |
| File Folder Size Type | Legal |
| File Folder Height | 9.5" |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 32.62089 |
| Height: | 2.063 |
| Length: | 15.25 |
| Shipping Dimensions: | 15.25" x 10.313" x 2.063" |
| Upc Code: | 86486225625 |
| Case Cube: | 0.18776 |
| Weight: | 6.125 |
| Width/Diameter: | 10.313 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 27.35893 |
| Height: | 13.25 |
| Length: | 14.5 |
| Shipping Dimensions: | 14.5" x 10.75" x 13.25" |
| Upc Code: | 50086486225620 |
| Case Cube: | 1.19522 |
| Weight: | 32.7 |
| Width/Diameter: | 10.75 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 32.62089 |
| Height: | 2.063 |
| Length: | 15.25 |
| Shipping Dimensions: | 15.25" x 10.313" x 2.063" |
| Upc Code: | 086486225625 |
| Case Cube: | 0.18776 |
| Weight: | 6.125 |
| Width/Diameter: | 10.313 |

0
