Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Office Supplies > File Folders, Portable & Storage Box Files > File Folders
Office Supplies > File Folders, Portable & Storage Box Files > Classification Folders
Office Supplies > File Folders, Portable & Storage Box Files > Classification Folders
Smead™ Top Tab Fastener Folders Guide-Height 2/5-Cut Tabs, 0.75" Expansion, 2 Fasteners, Legal Size, 11-pt Kraft, 50/Box
Manufacturer Number: 19880
Number: SMD-19880
Add item to cart:
$105.05
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-19880 |
| Description: | Smead™ Top Tab Fastener Folders Guide-Height 2/5-Cut Tabs, 0.75" Expansion, 2 Fasteners, Legal Size, 11-pt Kraft, 50/Box |
| Additional Information: |
Hold papers securely and keep them in order with fasteners. Fasteners provide two separate filing surfaces. Scored for 0.75" expansion. Reinforced tabs for extra durability. Keep papers secure and in order, even when folders are handled by lots of people and transported out of the office. Items with reinforced tab have added strength at point of greatest wear. Fasteners keep papers secure and in order. Expands 0.75" for greater storage capacity. Choose one or two fasteners to subdivide and keep papers secure. 2" prong K-style fasteners. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 19880 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Suggested List Price: | $105.05 |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, Classification Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | Classify, Files, Organization, Pockets, Sheaths |
| Cover Tab Cut | 2/5-Cut |
| Folder Size | Legal |
| Cover Fasteners | 2 |
| Total Number of Fasteners | 2 |
| Cover Fastener Capacity | 2" |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Special Features | Guide-Height 2/5-Cut Tabs—11-pt Kraft |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Global Product Type | Top Tab Classification Folders |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Cover Tab Position | Right of Center |
| Cover Tab Style | Top Tab |
| Cover Material | 11-pt Kraft |
| Cover Color | Kraft |
| Total Recycled Content Percent | 10% |
| Color Family | Brown |
| Total Number of Dividers | 0 |
| Max Folder Expansion | 0.75" |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 27.88217 |
| Height: | 2.3 |
| Length: | 15.6 |
| Shipping Dimensions: | 15.6" x 10.4" x 2.3" |
| Upc Code: | 86486198806 |
| Case Cube: | 0.21594 |
| Weight: | 6.021 |
| Width/Diameter: | 10.4 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 23.57218 |
| Height: | 15.75 |
| Length: | 13.88 |
| Shipping Dimensions: | 13.88" x 10.63" x 15.75" |
| Upc Code: | 50086486198801 |
| Case Cube: | 1.34481 |
| Weight: | 31.7 |
| Width/Diameter: | 10.63 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 27.88217 |
| Height: | 2.3 |
| Length: | 15.6 |
| Shipping Dimensions: | 15.6" x 10.4" x 2.3" |
| Upc Code: | 086486198806 |
| Case Cube: | 0.21594 |
| Weight: | 6.021 |
| Width/Diameter: | 10.4 |

0
