Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Office Supplies > File Folders, Portable & Storage Box Files > File Folders
Office Supplies > File Folders, Portable & Storage Box Files > Classification Folders
Office Supplies > File Folders, Portable & Storage Box Files > Classification Folders
Smead™ SuperTab® Reinforced Guide Height Fastener Folders 11-pt Manila, 0.75" Expansion, 2 Fasteners, Legal Size, 50/Box
Manufacturer Number: 19535
Number: SMD-19535
Add item to cart:
$106.90
/ Box
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-19535 |
| Description: | Smead™ SuperTab® Reinforced Guide Height Fastener Folders 11-pt Manila, 0.75" Expansion, 2 Fasteners, Legal Size, 50/Box |
| Additional Information: |
Get nearly double the labeling area of standard folders so you can use larger text or more lines of description. Reinforced oversized tabs have more visible room. Guide height folder fits any vertical or lateral filing system. The over-sized labeling area is larger than standard fastener folders. Fasteners hold papers securely inside folders and prevent valuable papers from falling out or getting lost. SuperTab Fastener Folders protect, store, and organize all of your documents so you can find them again easily. Oversized labeling area is 90% larger than standard fastener folders. You can use larger text or more lines of description, making it even easier to stay organized. Fasteners hold papers securely inside folders and prevent valuable papers from falling out or getting lost. Reinforced 1/3-cut tabs provide extra strength where it's needed most. Two fasteners keep papers secure and in order. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 19535 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Suggested List Price: | $106.90 |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, Classification Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | Classify, Files, Organization, Pockets, Sheaths |
| Cover Color | Manila |
| Total Recycled Content Percent | 10% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Global Product Type | Top Tab Classification Folders |
| Product Compostability Indicator | N |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Cover Fasteners | 2 |
| Total Number of Dividers | 0 |
| Cover Material | 11-pt Manila |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Cover Tab Cut | 1/3-Cut |
| Color Family | Manila |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Total Number of Fasteners | 2 |
| Special Features | 11-pt Manila |
| Folder Size | Legal |
| Cover Tab Position | Assorted |
| Cover Fastener Capacity | 2" |
| Max Folder Expansion | 0.75" |
| Cover Tab Style | Top Tab |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 20.82521 |
| Height: | 2.69 |
| Length: | 15.75 |
| Shipping Dimensions: | 15.75" x 10.38" x 2.69" |
| Upc Code: | 86486195355 |
| Case Cube: | 0.2545 |
| Weight: | 5.3 |
| Width/Diameter: | 10.38 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 19.54413 |
| Height: | 15.88 |
| Length: | 13.88 |
| Shipping Dimensions: | 13.88" x 10.63" x 15.88" |
| Upc Code: | 50086486195350 |
| Case Cube: | 1.35591 |
| Weight: | 26.5 |
| Width/Diameter: | 10.63 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 20.82521 |
| Height: | 2.69 |
| Length: | 15.75 |
| Shipping Dimensions: | 15.75" x 10.38" x 2.69" |
| Upc Code: | 086486195355 |
| Case Cube: | 0.2545 |
| Weight: | 5.3 |
| Width/Diameter: | 10.38 |

0
