Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ Manila Four- and Six-Section Top Tab Classification Folders 2" Expansion, 2 Dividers, 6 Fasteners, Legal Size, 10/Box
Manufacturer Number: 19000
Number: SMD-19000
Add item to cart:
$122.60
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-19000 |
| Description: | Smead™ Manila Four- and Six-Section Top Tab Classification Folders 2" Expansion, 2 Dividers, 6 Fasteners, Legal Size, 10/Box |
| Additional Information: |
Ideal for organizing documents, subdividing them for quick access and keeping them in sequential order for maximum efficiency. Each top tab file folder has sturdy dividers and separate filing surfaces available, all featuring metal fasteners to keep important papers secure and ensure nothing gets misplaced. A reinforced 2/5-cut tab in right of center position makes them perfect for using with drawer filing systems; Compatible with Viewables Multipurpose Labels (64915), sold separately. The 2" expansion capacity provides greater storage and ensures your projects stay organized and neatly sorted even if they become bulkier, helping you keep up with new organizational needs. These ideal project files allow you to create subdivisions of material or organize sequentially within one folder. Fasteners on front and back panels and dividers create separate filing surfaces. Includes 10 partition folders, ideal for organizing documents. A reinforced 2/5-cut tab in right of center position makes them perfect for using with drawer filing systems. Compatible with our Viewables Multipurpose Labels (64915), sold separately. The 2" expansion capacity provides greater storage and ensures your projects stay organized and neatly sorted even if they become bulkier, helping you keep up with new organizational needs. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 19000 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Suggested List Price: | $122.60 |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, Classification Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | Classify, Files, Organization, Pockets, Sheaths |
| Cover Material | 18-pt Manila |
| Green Information | Cover and dividers contain 10% post-consumer recycled content, 10% total recycled content. |
| Special Features | Six-Section |
| Divider Material | 18-pt Manila |
| Total Number of Fasteners | 6 |
| Divider Tab Style | Top Tab |
| Total Number of Dividers | 2 |
| Cover Fastener Capacity | 2" |
| Folder Size | Legal |
| Divider Color | Manila |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Color Family | Manila |
| Cover Color | Manila |
| Cover Tab Style | Top Tab |
| Divider Fastener Capacity | 1" |
| Divider Tab Cut | 2/5-Cut |
| Max Folder Expansion | 2" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Cover Fasteners | 2 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Cover Tab Cut | 2/5-Cut |
| Global Product Type | Top Tab Classification Folders |
| Cover Tab Position | Right of Center |
| Fasteners per Divider | 2 |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 20.13684 |
| Height: | 2.0 |
| Length: | 15.2 |
| Shipping Dimensions: | 15.2" x 10.8" x 2.0" |
| Upc Code: | 30086486190009 |
| Case Cube: | 0.19 |
| Weight: | 3.826 |
| Width/Diameter: | 10.8 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 18.78221 |
| Height: | 10.63 |
| Length: | 15.38 |
| Shipping Dimensions: | 15.38" x 11.75" x 10.63" |
| Upc Code: | 50086486190003 |
| Case Cube: | 1.11169 |
| Weight: | 20.88 |
| Width/Diameter: | 11.75 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 20.13684 |
| Height: | 2.0 |
| Length: | 15.2 |
| Shipping Dimensions: | 15.2" x 10.8" x 2.0" |
| Upc Code: | 000000000000 |
| Case Cube: | 0.19 |
| Weight: | 3.826 |
| Width/Diameter: | 10.8 |

0
