Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ Pressboard Classification Folders with SafeSHIELD® Coated Fasteners Four 2/5-Cut Tabs, 1 Divider, Legal Size, Red, 10/Box
Manufacturer Number: 18775
Number: SMD-18775
Add item to cart:
$99.43
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-18775 |
| Description: | Smead™ Pressboard Classification Folders with SafeSHIELD® Coated Fasteners Four 2/5-Cut Tabs, 1 Divider, Legal Size, Red, 10/Box |
| Additional Information: |
Partition folders with patented SafeSHIELD coated fasteners help prevent finger cuts, eliminate paper tears and reduce excessive fastener crinkling. Sturdy dividers with separate filing surfaces for organizing important documents. Sturdy, tear-resistant, gusseted spine. Perfect for use with nearly any drawer filing system. Compatible with Viewables Multipurpose Labels (sold separately). Protect your documents and fingers with patented SafeSHIELD® Coated Fastener Technology—the ultimate solution to fastener issues, including paper tears, finger cuts and excessive fastener crinkling. Heavy-duty classification folders make ideal project files. Sturdy, tear-resistant gusset. Pressboard cover for extra durability. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 18775 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Suggested List Price: | $107.60 |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, Classification Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | Classify, Files, Organization, Pockets, Sheaths |
| Total Number of Fasteners | 4 |
| Green Information | Cover contain 30% post-consumer recycled content, 100% total recycled content. Dividers contain 10% post-consumer recycled content, 10% total recycled content. |
| Color Family | Red |
| Divider Tab Cut | 1/3-Cut |
| Cover Tab Style | Top Tab |
| Divider Fastener Capacity | 1" |
| Folder Size | Legal |
| Max Folder Expansion | 2" |
| Fasteners per Divider | 2 |
| Cover Fasteners | 2 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Cover Tab Position | Right of Center |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Divider Material | 17-pt Kraft |
| Product Compostability Indicator | N |
| Cover Fastener Capacity | 2" |
| Total Number of Dividers | 1 |
| Cover Color | Red |
| Special Features | 2/5 Cut Right of Center Position Self Tabs on Cover |
| Divider Color | Natural Brown |
| Cover Tab Cut | 2/5-Cut |
| Divider Tab Style | Top Tab |
| Disclaimer Statement | Product Change Notice: Due to industry wide raw material discontinuation this has been manufactured with a different material and/or color than what you have received in the past. Products may be constructed with dove gray tape along the spine. This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Cover Material | 25-pt Pressboard |
| Global Product Type | Top Tab Classification Folders |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 22.78284 |
| Height: | 1.94 |
| Length: | 15.19 |
| Shipping Dimensions: | 15.19" x 10.81" x 1.94" |
| Upc Code: | 30086486187757 |
| Case Cube: | 0.18435 |
| Weight: | 4.2 |
| Width/Diameter: | 10.81 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 22.93805 |
| Height: | 10.63 |
| Length: | 15.38 |
| Shipping Dimensions: | 15.38" x 11.75" x 10.63" |
| Upc Code: | 50086486187751 |
| Case Cube: | 1.11169 |
| Weight: | 25.5 |
| Width/Diameter: | 11.75 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 22.78284 |
| Height: | 1.94 |
| Length: | 15.19 |
| Shipping Dimensions: | 15.19" x 10.81" x 1.94" |
| Upc Code: | 000000000000 |
| Case Cube: | 0.18435 |
| Weight: | 4.2 |
| Width/Diameter: | 10.81 |

0
