Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ Expanding Recycled Heavy Pressboard Folders 1/3-Cut Tabs: Assorted, Legal Size, 1" Expansion, Gray-Green, 25/Box
Manufacturer Number: 18230
Number: SMD-18230
Add item to cart:
$119.48
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-18230 |
| Description: | Smead™ Expanding Recycled Heavy Pressboard Folders 1/3-Cut Tabs: Assorted, Legal Size, 1" Expansion, Gray-Green, 25/Box |
| Additional Information: |
Tough, heavyweight folders resist wear and tear. Ideal for bulky, heavily-used files. Made of heavyweight pressboard stock for superior durability. Sturdy, tear-resistant gusset. All the advantages of this brand's tough pressboard folders with the added feature of color to help speed up your filing tasks. Take advantage of their vivid colors to code your files for quick and easy identification. Heavy-duty, 25-point pressboard construction resists wear to provide superior durability. Sturdy, tear-resistant gusset provides added protection to what is commonly a file folder's weakest point. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 18230 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Suggested List Price: | $119.48 |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, File Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | 1/3 Cut, File Folder, File Folders, Files, Legal Size, Ordering, Pressboard, Recycled Product, SMEAD, Sheaths, Shells, Sleeves, Storage, Top Tab |
| File Folder Expansion | 1" |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| File Tab Cut | 1/3-Cut |
| Global Product Type | Top Tab File Folders |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 30% |
| Product Compostability Indicator | N |
| File Folder Width | 14.75" |
| File Folder Size Type | Legal |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| File Folder Height | 9.5" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 70% |
| Color Family | Green |
| File Folder Material | 25-pt Pressboard |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| File Tab Position | Assorted |
| File Tab Material | 25-pt Pressboard |
| File Folder Color | Gray-Green |
| File Tab Style | Top Tab |
| File Tab Color | Gray-Green |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 32.85813 |
| Height: | 15.1 |
| Length: | 2.2 |
| Shipping Dimensions: | 2.2" x 10.7" x 15.1" |
| Upc Code: | 86486182300 |
| Case Cube: | 0.2057 |
| Weight: | 6.759 |
| Width/Diameter: | 10.7 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 35.98125 |
| Height: | 10.63 |
| Length: | 15.38 |
| Shipping Dimensions: | 15.38" x 11.75" x 10.63" |
| Upc Code: | 50086486182305 |
| Case Cube: | 1.11169 |
| Weight: | 40.0 |
| Width/Diameter: | 11.75 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 32.85813 |
| Height: | 15.1 |
| Length: | 2.2 |
| Shipping Dimensions: | 2.2" x 10.7" x 15.1" |
| Upc Code: | 086486182300 |
| Case Cube: | 0.2057 |
| Weight: | 6.759 |
| Width/Diameter: | 10.7 |

0
