Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ Reinforced Top Tab Colored File Folders Straight Tabs, Legal Size, 0.75" Expansion, Yellow, 100/Box
Manufacturer Number: 17910
Number: SMD-17910
Add item to cart:
$120.99
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-17910 |
| Description: | Smead™ Reinforced Top Tab Colored File Folders Straight Tabs, Legal Size, 0.75" Expansion, Yellow, 100/Box |
| Additional Information: |
More durable than single-ply standard file folders. Reinforced 2-ply tab. Vivid colors help you code files for quick, easy identification. Expands 0.75" for greater storage capacity. Use a rainbow of colors to categorize different types of folders, which speeds filing and retrieval time, or to complement your company colors or decor. Multiple tab positions to fit any vertical or lateral filing system. Reinforced tab adds strength where you need it most. Made of 11 point colored stock for everyday use. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 17910 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, File Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | Double-Ply Tab, File Folder, File Folders, Files, Legal Size, Ordering, Recycled Product, SMEAD, Sheaths, Shells, Sleeves, Storage, Top Tab |
| Total Recycled Content Percent | 10% |
| File Tab Style | Top Tab |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| File Folder Material | 11-pt Stock |
| Color Family | Yellow |
| File Tab Cut | Straight |
| File Folder Height | 9.5" |
| File Tab Material | 11-pt Stock |
| Global Product Type | Top Tab File Folders |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| File Folder Width | 14.63" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| File Folder Color | Yellow |
| File Folder Size Type | Legal |
| File Tab Color | Yellow |
| File Folder Expansion | 0.75" |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 24.16407 |
| Height: | 3.9 |
| Length: | 15.6 |
| Shipping Dimensions: | 15.6" x 10.3" x 3.9" |
| Upc Code: | 86486179102 |
| Case Cube: | 0.36265 |
| Weight: | 8.763 |
| Width/Diameter: | 10.3 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 28.1916 |
| Height: | 15.75 |
| Length: | 17.5 |
| Shipping Dimensions: | 17.5" x 10.63" x 15.75" |
| Upc Code: | 50086486179107 |
| Case Cube: | 1.69554 |
| Weight: | 47.8 |
| Width/Diameter: | 10.63 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 24.16407 |
| Height: | 3.9 |
| Length: | 15.6 |
| Shipping Dimensions: | 15.6" x 10.3" x 3.9" |
| Upc Code: | 086486179102 |
| Case Cube: | 0.36265 |
| Weight: | 8.763 |
| Width/Diameter: | 10.3 |

0
