Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ Colored File Folders 1/3-Cut Tabs: Assorted, Legal Size, 0.75" Expansion, Red, 100/Box
Manufacturer Number: 17743
Number: SMD-17743
Add item to cart:
$94.03
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-17743 |
| Description: | Smead™ Colored File Folders 1/3-Cut Tabs: Assorted, Legal Size, 0.75" Expansion, Red, 100/Box |
| Additional Information: |
Vivid colors help you code files for quick, easy identification. Economical choice for efficient filing. An office necessity. Scored for 0.75" expansion. Speed filing and retrieval time by using color to categorize different types of folders. Single-ply is the economical choice for files that are seldom accessed. Speed filing and retrieval time with color. Economical choice for efficient filing. An office necessity. Made of 11 point stock featuring 1/3-cut tabs in assorted positions. Scored for 0.75" expansion. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 17743 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, File Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | 1/3 Cut, File Folder, File Folders, Files, Legal Size, Ordering, Recycled Product, Recycled Products, Red, SMEAD, Sheaths, Shells, Single-Ply Top, Sleeves, Storage |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Global Product Type | Top Tab File Folders |
| Total Recycled Content Percent | 10% |
| File Tab Cut | 1/3-Cut |
| File Folder Expansion | 0.75" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| File Folder Size Type | Legal |
| File Folder Width | 14.63" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| File Folder Height | 9.5" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Color Family | Red |
| File Tab Position | Assorted |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| File Folder Material | 11-pt Stock |
| File Tab Material | 11-pt Stock |
| File Tab Style | Top Tab |
| File Folder Color | Red |
| File Tab Color | Red |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 31.05203 |
| Height: | 2.7 |
| Length: | 15.6 |
| Shipping Dimensions: | 15.6" x 10.3" x 2.7" |
| Upc Code: | 86486177436 |
| Case Cube: | 0.25106 |
| Weight: | 7.796 |
| Width/Diameter: | 10.3 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 32.29236 |
| Height: | 16.0 |
| Length: | 14.0 |
| Shipping Dimensions: | 14.0" x 10.75" x 16.0" |
| Upc Code: | 50086486177431 |
| Case Cube: | 1.39352 |
| Weight: | 45.0 |
| Width/Diameter: | 10.75 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 31.05203 |
| Height: | 2.7 |
| Length: | 15.6 |
| Shipping Dimensions: | 15.6" x 10.3" x 2.7" |
| Upc Code: | 086486177436 |
| Case Cube: | 0.25106 |
| Weight: | 7.796 |
| Width/Diameter: | 10.3 |

0
