Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ Colored File Folders 1/3-Cut Tabs: Assorted, Legal Size, 0.75" Expansion, Green, 100/Box
Manufacturer Number: 17143
Number: SMD-17143
Add item to cart:
$90.81
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-17143 |
| Description: | Smead™ Colored File Folders 1/3-Cut Tabs: Assorted, Legal Size, 0.75" Expansion, Green, 100/Box |
| Additional Information: |
Vivid colors help you code files for quick, easy identification. Economical choice for efficient filing. An office necessity. Scored for 0.75" expansion. Speed filing and retrieval time by using color to categorize different types of folders. Single-ply is the economical choice for files that are seldom accessed. Speed filing and retrieval time with color. Economical choice for efficient filing. An office necessity. Made of 11 point stock featuring 1/3-cut tabs in assorted positions. Scored for 0.75" expansion. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 17143 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, File Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | 1/3 Cut, File Folder, File Folders, Files, Green, Legal Size, Ordering, Recycled Product, Recycled Products, SMEAD, Sheaths, Shells, Single-Ply Top, Sleeves, Storage |
| Total Recycled Content Percent | 10% |
| File Tab Style | Top Tab |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| File Folder Material | 11-pt Stock |
| Color Family | Green |
| File Tab Cut | 1/3-Cut |
| File Folder Height | 9.5" |
| File Tab Material | 11-pt Stock |
| Global Product Type | Top Tab File Folders |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| File Folder Width | 14.63" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| File Folder Color | Green |
| File Tab Position | Assorted |
| File Folder Size Type | Legal |
| File Tab Color | Green |
| File Folder Expansion | 0.75" |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 30.82898 |
| Height: | 2.7 |
| Length: | 15.6 |
| Shipping Dimensions: | 15.6" x 10.3" x 2.7" |
| Upc Code: | 86486171434 |
| Case Cube: | 0.25106 |
| Weight: | 7.74 |
| Width/Diameter: | 10.3 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 32.29236 |
| Height: | 16.0 |
| Length: | 14.0 |
| Shipping Dimensions: | 14.0" x 10.75" x 16.0" |
| Upc Code: | 50086486171439 |
| Case Cube: | 1.39352 |
| Weight: | 45.0 |
| Width/Diameter: | 10.75 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 30.82898 |
| Height: | 2.7 |
| Length: | 15.6 |
| Shipping Dimensions: | 15.6" x 10.3" x 2.7" |
| Upc Code: | 086486171434 |
| Case Cube: | 0.25106 |
| Weight: | 7.74 |
| Width/Diameter: | 10.3 |

0
