Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ Colored File Folders 1/3-Cut Tabs: Assorted, Legal Size, 0.75" Expansion, Blue, 100/Box
Manufacturer Number: 17043
Number: SMD-17043
Add item to cart:
$90.81
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-17043 |
| Description: | Smead™ Colored File Folders 1/3-Cut Tabs: Assorted, Legal Size, 0.75" Expansion, Blue, 100/Box |
| Additional Information: |
Vivid colors help you code files for quick, easy identification. Economical choice for efficient filing. An office necessity. Scored for 0.75" expansion. Speed filing and retrieval time by using color to categorize different types of folders. Single-ply is the economical choice for files that are seldom accessed. Speed filing and retrieval time with color. Economical choice for efficient filing. An office necessity. Made of 11 point stock featuring 1/3-cut tabs in assorted positions. Scored for 0.75" expansion. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 17043 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, File Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | 1/3 Cut, Blue, File Folder, File Folders, Files, Legal Size, Ordering, Recycled Product, Recycled Products, SMEAD, Sheaths, Shells, Single-Ply Top, Sleeves, Storage |
| File Tab Cut | 1/3-Cut |
| Color Family | Blue |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| File Folder Height | 9.5" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| File Folder Color | Blue |
| File Tab Material | 11-pt Stock |
| File Tab Style | Top Tab |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| File Tab Position | Assorted |
| File Folder Width | 14.63" |
| Product Compostability Indicator | N |
| File Folder Material | 11-pt Stock |
| File Folder Size Type | Legal |
| File Tab Color | Blue |
| File Folder Expansion | 0.75" |
| Total Recycled Content Percent | 10% |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Global Product Type | Top Tab File Folders |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 31.71322 |
| Height: | 2.7 |
| Length: | 15.6 |
| Shipping Dimensions: | 15.6" x 10.3" x 2.7" |
| Upc Code: | 86486170437 |
| Case Cube: | 0.25106 |
| Weight: | 7.962 |
| Width/Diameter: | 10.3 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 32.29236 |
| Height: | 16.0 |
| Length: | 14.0 |
| Shipping Dimensions: | 14.0" x 10.75" x 16.0" |
| Upc Code: | 50086486170432 |
| Case Cube: | 1.39352 |
| Weight: | 45.0 |
| Width/Diameter: | 10.75 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 31.71322 |
| Height: | 2.7 |
| Length: | 15.6 |
| Shipping Dimensions: | 15.6" x 10.3" x 2.7" |
| Upc Code: | 086486170437 |
| Case Cube: | 0.25106 |
| Weight: | 7.962 |
| Width/Diameter: | 10.3 |

0
