Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ Heavyweight Kraft File Folder Straight Tabs, Legal Size, 0.75" Expansion, 11-pt Brown, 100/Box
Manufacturer Number: 15710
Number: SMD-15710
Add item to cart:
$89.68
/ Box
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-15710 |
| Description: | Smead™ Heavyweight Kraft File Folder Straight Tabs, Legal Size, 0.75" Expansion, 11-pt Brown, 100/Box |
| Additional Information: |
More durable than single-ply standard file folders. Reinforced tab for extra durability. Heavier kraft stock is perfect for frequently used files. Scored for 0.75" expansion. Salespeople, lawyers and industrial personnel use Kraft folders for files that travel and get handled by many people. Reinforced tabs give extra strength at the point of greatest wear, saving you money on replacement folders. More durable than single-ply standard file folders. Kraft colored stock is perfect for frequently used files. Scored for 0.75" expansion. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 15710 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Suggested List Price: | $91.61 |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, File Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | Assorted Positions, File Folders, Files, Kraft, Legal Size, Ordering, Recycled Product, Recycled Products, SMEAD, Sheaths, Shells, Sleeves, Standard Height, Storage, Straight Cut Tab |
| File Folder Expansion | 0.75" |
| Total Recycled Content Percent | 10% |
| File Tab Cut | Straight |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Global Product Type | Top Tab File Folders |
| Product Compostability Indicator | N |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| File Folder Size Type | Legal |
| File Folder Width | 14.63" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| File Folder Height | 9.5" |
| Color Family | Brown |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| File Folder Material | 11-pt Kraft |
| File Tab Material | 11-pt Kraft |
| File Folder Color | Brown |
| File Tab Style | Top Tab |
| File Tab Color | Brown |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 28.39588 |
| Height: | 3.5 |
| Length: | 15.875 |
| Shipping Dimensions: | 15.875" x 10.5" x 3.5" |
| Upc Code: | 86486157100 |
| Case Cube: | 0.33762 |
| Weight: | 9.587 |
| Width/Diameter: | 10.5 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 29.23976 |
| Height: | 15.88 |
| Length: | 18.38 |
| Shipping Dimensions: | 18.38" x 10.63" x 15.88" |
| Upc Code: | 50086486157105 |
| Case Cube: | 1.7955 |
| Weight: | 52.5 |
| Width/Diameter: | 10.63 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 28.39588 |
| Height: | 3.5 |
| Length: | 15.875 |
| Shipping Dimensions: | 15.875" x 10.5" x 3.5" |
| Upc Code: | 086486157100 |
| Case Cube: | 0.33762 |
| Weight: | 9.587 |
| Width/Diameter: | 10.5 |

0
