Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ Expandable Heavyweight File Folders 1/3-Cut Tabs: Assorted, Legal Size, 1.5" Expansion, Manila, 50/Box
Manufacturer Number: 15405
Number: SMD-15405
Add item to cart:
$106.85
/ Box
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-15405 |
| Description: | Smead™ Expandable Heavyweight File Folders 1/3-Cut Tabs: Assorted, Legal Size, 1.5" Expansion, Manila, 50/Box |
| Additional Information: |
Features a "W" fold that expands to manage growing files. Heavyweight stock for longer life. Reinforced tabs for added durability. Sturdy 14 pt Manila stock. Perfect for bulky files, these extra heavyweight folders have a "W" fold that expands to 1.5" to hold up to 175 sheets. Reinforced tabs provide extra strength where you need it most. Made of heavyweight 14 point manila stock for longer life. Features 1/3-cut tab in assorted positions. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 15405 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Suggested List Price: | $106.85 |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, File Folders |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | 1/3 Cut, Assorted Colors, Double-Ply Tab, Expanding, File Folder, File Folders, Files, Heavyweight, Legal Size, Manila Stock, Manilla, Ordering, Recycled Product, SMEAD, Sheaths, Shells, Sleeves, Storage |
| File Tab Cut | 1/3-Cut |
| Color Family | Manila |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| File Folder Height | 9.5" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| File Folder Color | Manila |
| File Tab Material | 14-pt Manila |
| File Tab Style | Top Tab |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| File Tab Position | Assorted |
| File Folder Width | 14.63" |
| Product Compostability Indicator | N |
| File Folder Material | 14-pt Manila |
| File Folder Size Type | Legal |
| File Tab Color | Manila |
| File Folder Expansion | 1.5" |
| Total Recycled Content Percent | 10% |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Global Product Type | Top Tab File Folders |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 20.64217 |
| Height: | 3.94 |
| Length: | 15.5 |
| Shipping Dimensions: | 15.5" x 10.5" x 3.94" |
| Upc Code: | 86486154055 |
| Case Cube: | 0.37109 |
| Weight: | 7.66 |
| Width/Diameter: | 10.5 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 17.6609 |
| Height: | 15.75 |
| Length: | 21.63 |
| Shipping Dimensions: | 21.63" x 11.0" x 15.75" |
| Upc Code: | 50086486154050 |
| Case Cube: | 2.16863 |
| Weight: | 38.3 |
| Width/Diameter: | 11.0 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 20.64217 |
| Height: | 3.94 |
| Length: | 15.5 |
| Shipping Dimensions: | 15.5" x 10.5" x 3.94" |
| Upc Code: | 086486154055 |
| Case Cube: | 0.37109 |
| Weight: | 7.66 |
| Width/Diameter: | 10.5 |

0
