Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ Reinforced Guide Height File Folders 2/5-Cut Tabs: Right Position, Legal Size, 0.75" Expansion, Manila, 100/Box
Manufacturer Number: 15386
Number: SMD-15386
Add item to cart:
$89.80
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-15386 |
| Description: | Smead™ Reinforced Guide Height File Folders 2/5-Cut Tabs: Right Position, Legal Size, 0.75" Expansion, Manila, 100/Box |
| Additional Information: |
Reinforced tabs provide extra strength where you need it most. An office necessity in a variety of tab cuts for every filing need. Scored for 0.75" expansion. Features guide height tabs. Reinforced tabs provide extra strength where you need it most. To spot files more easily when straight-line filing, choose guide-height tabs; 0.5" higher than standard tabs. More durable than single-ply standard file folders. Made of 11 point manila stock for everyday use. Features 2/5-cut tab. Scored for 0.75" expansion. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 15386 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Suggested List Price: | $99.40 |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, File Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | 2/5 Cut Tabs, Double-Ply Top, File Folders, Files, Guide Height, Guide Height Systems Folders, Legal Size, Manila, Manilla, Ordering, Printed Tab, Recycled Product, SMEAD, Sheaths, Shells, Sleeves, Storage |
| File Folder Expansion | 0.75" |
| Total Recycled Content Percent | 10% |
| File Tab Cut | 2/5-Cut |
| Global Product Type | Top Tab File Folders |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Product Compostability Indicator | N |
| File Folder Width | 14.63" |
| File Folder Size Type | Legal |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| File Folder Height | 9.94" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Color Family | Manila |
| File Folder Material | 11-pt Manila |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| File Tab Position | Right |
| File Tab Material | 11-pt Manila |
| File Folder Color | Manila |
| File Tab Style | Top Tab |
| File Tab Color | Manila |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 23.93198 |
| Height: | 3.56 |
| Length: | 15.88 |
| Shipping Dimensions: | 15.88" x 10.5" x 3.56" |
| Upc Code: | 86486153867 |
| Case Cube: | 0.34352 |
| Weight: | 8.221 |
| Width/Diameter: | 10.5 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 27.84953 |
| Height: | 10.63 |
| Length: | 17.5 |
| Shipping Dimensions: | 17.5" x 15.75" x 10.63" |
| Upc Code: | 50086486153862 |
| Case Cube: | 1.69554 |
| Weight: | 47.22 |
| Width/Diameter: | 15.75 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 23.93198 |
| Height: | 3.56 |
| Length: | 15.88 |
| Shipping Dimensions: | 15.88" x 10.5" x 3.56" |
| Upc Code: | 086486153867 |
| Case Cube: | 0.34352 |
| Weight: | 8.221 |
| Width/Diameter: | 10.5 |

0
