Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ Manila Guide Height Systems File Folders 2/5-Cut Tabs: Right of Center, Legal Size, 0.75" Expansion, 100/Box
Manufacturer Number: 15385
Number: SMD-15385
Add item to cart:
$71.04
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-15385 |
| Description: | Smead™ Manila Guide Height Systems File Folders 2/5-Cut Tabs: Right of Center, Legal Size, 0.75" Expansion, 100/Box |
| Additional Information: |
Guide height folders are 0.5" higher to provide better visibility of the tabs. Scored for 0.75" expansion. 11 pt Manila stock. An economical way to organize seldom used files. Choose one tab position for straight-line filing, which speeds retrieval time. Made of 11 point manila stock for everyday use. An office staple. Scored for 0.75" expansion. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 15385 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Suggested List Price: | $79.10 |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, File Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | 2/5 Cut Tabs, File Folders, Files, Guide Height, Guide Height Systems Folders, Legal Size, Manila, Manilla, Ordering, Recycled Product, Right Tab Position, SMEAD, Sheaths, Shells, Single-Ply Top, Sleeves, Storage |
| File Tab Cut | 2/5-Cut |
| Color Family | Manila |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| File Folder Height | 9.94" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| File Folder Color | Manila |
| File Tab Material | 11-pt Manila |
| File Tab Style | Top Tab |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| File Tab Position | Right of Center |
| File Folder Width | 14.63" |
| Product Compostability Indicator | N |
| File Folder Material | 11-pt Manila |
| File Folder Size Type | Legal |
| File Tab Color | Manila |
| File Folder Expansion | 0.75" |
| Total Recycled Content Percent | 10% |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Global Product Type | Top Tab File Folders |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 24.98351 |
| Height: | 3.0 |
| Length: | 15.75 |
| Shipping Dimensions: | 15.75" x 10.5" x 3.0" |
| Upc Code: | 86486153850 |
| Case Cube: | 0.28711 |
| Weight: | 7.173 |
| Width/Diameter: | 10.5 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 32.56976 |
| Height: | 15.75 |
| Length: | 13.88 |
| Shipping Dimensions: | 13.88" x 10.63" x 15.75" |
| Upc Code: | 50086486153855 |
| Case Cube: | 1.34481 |
| Weight: | 43.8 |
| Width/Diameter: | 10.63 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 24.98351 |
| Height: | 3.0 |
| Length: | 15.75 |
| Shipping Dimensions: | 15.75" x 10.5" x 3.0" |
| Upc Code: | 086486153850 |
| Case Cube: | 0.28711 |
| Weight: | 7.173 |
| Width/Diameter: | 10.5 |

0
