Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ SuperTab® Top Tab File Folders 1/3-Cut Tabs: Assorted, Legal Size, 0.75" Expansion, 11-pt Manila, 100/Box
Manufacturer Number: 15301
Number: SMD-15301
Add item to cart:
$59.51
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-15301 |
| Description: | Smead™ SuperTab® Top Tab File Folders 1/3-Cut Tabs: Assorted, Legal Size, 0.75" Expansion, 11-pt Manila, 100/Box |
| Additional Information: |
Find critical files fast. Oversized SuperTab® tab design. Nearly double the labeling area of standard file folders—label using larger text or more description. Fit into any vertical or lateral filing system. Find critical files fast. Compared to standard alternatives, SuperTab® oversized tabs provide nearly double the labeling area, allowing you to clearly label your files, whether you choose to be more descriptive or simply choose to label larger. Though they feature tabs that are approximately 90% larger than average, their overall dimensions are very close to the norm, ensuring that these sturdy, durable folders fit neatly into any vertical or lateral filing system. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 15301 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Suggested List Price: | $67.59 |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, File Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | Files, Ordering, Recycled, SMEAD, Sheaths, Shells, Sleeves, Storage, SuperTab, Top Tab, Top Tab File Folders |
| File Folder Expansion | 0.75" |
| Global Product Type | Top Tab File Folders |
| File Tab Material | 11-pt Manila |
| File Folder Height | 9.5" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| File Folder Color | Manila |
| File Tab Color | Manila |
| File Folder Size Type | Legal |
| File Folder Width | 14.63" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| File Tab Cut | 1/3-Cut |
| Color Family | Manila |
| File Folder Material | 11-pt Manila |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| File Tab Position | Assorted |
| File Tab Style | Top Tab |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 10% |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 28.15789 |
| Height: | 2.75 |
| Length: | 15.5 |
| Shipping Dimensions: | 15.5" x 10.438" x 2.75" |
| Upc Code: | 86486153010 |
| Case Cube: | 0.25748 |
| Weight: | 7.25 |
| Width/Diameter: | 10.438 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 24.98056 |
| Height: | 16.25 |
| Length: | 14.125 |
| Shipping Dimensions: | 14.125" x 11.0" x 16.25" |
| Upc Code: | 50086486153015 |
| Case Cube: | 1.46114 |
| Weight: | 36.5 |
| Width/Diameter: | 11.0 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 28.15789 |
| Height: | 2.75 |
| Length: | 15.5 |
| Shipping Dimensions: | 15.5" x 10.438" x 2.75" |
| Upc Code: | 086486153010 |
| Case Cube: | 0.25748 |
| Weight: | 7.25 |
| Width/Diameter: | 10.438 |

0
