Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Office Supplies > File Folders, Portable & Storage Box Files > File Folders
Office Supplies > File Folders, Portable & Storage Box Files > Classification Folders
Office Supplies > File Folders, Portable & Storage Box Files > Classification Folders
Smead™ Top Tab Manila Expansion Fastener Folders 1.5" 2 Fasteners, Letter Size, Exterior, 50/Box
Manufacturer Number: 14595
Number: SMD-14595
Add item to cart:
$130.10
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-14595 |
| Description: | Smead™ Top Tab Manila Expansion Fastener Folders 1.5" 2 Fasteners, Letter Size, Exterior, 50/Box |
| Additional Information: |
Heavy-duty manila fastener folders feature a thicker paper stock for frequent or long-term use. Two fasteners per folder keep papers secure and in order. Reinforced tab provides extra strength where it's needed most. 1.5" wide fold expands for extra capacity. Keep bulky files secure and in order with these heavyweight folders that expand to hold up to 1.5" of paperwork. Reinforced tab gives added strength at point of greatest wear. Heavy-duty manila fastener folders feature a thicker paper stock for frequent or long-term use. Two fasteners per folder keep papers secure and in order. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 14595 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, Classification Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | Classify, Files, Organization, Pockets, Sheaths |
| Folder Size | Letter |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Max Folder Expansion | 1.5" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Cover Material | 14-pt Manila |
| Total Number of Dividers | 0 |
| Cover Fasteners | 2 |
| Color Family | Manila |
| Cover Color | Manila |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 10% |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Cover Tab Cut | 1/3-Cut |
| Cover Tab Position | Assorted |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Number of Fasteners | 2 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Cover Fastener Capacity | 2" |
| Global Product Type | Top Tab Classification Folders |
| Cover Tab Style | Top Tab |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 21.36743 |
| Height: | 3.94 |
| Length: | 12.69 |
| Shipping Dimensions: | 12.69" x 10.19" x 3.94" |
| Upc Code: | 86486145954 |
| Case Cube: | 0.29484 |
| Weight: | 6.3 |
| Width/Diameter: | 10.19 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 22.25442 |
| Height: | 12.75 |
| Length: | 20.88 |
| Shipping Dimensions: | 20.88" x 10.5" x 12.75" |
| Upc Code: | 50086486145959 |
| Case Cube: | 1.61766 |
| Weight: | 36.0 |
| Width/Diameter: | 10.5 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 21.36743 |
| Height: | 3.94 |
| Length: | 12.69 |
| Shipping Dimensions: | 12.69" x 10.19" x 3.94" |
| Upc Code: | 086486145954 |
| Case Cube: | 0.29484 |
| Weight: | 6.3 |
| Width/Diameter: | 10.19 |

0
