Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ SuperTab® Reinforced Guide Height Fastener Folders 14-pt Manila, 0.75" Expansion, 2 Fasteners, Letter Size, 50/Box
Manufacturer Number: 14545
Number: SMD-14545
Add item to cart:
$105.80
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-14545 |
| Description: | Smead™ SuperTab® Reinforced Guide Height Fastener Folders 14-pt Manila, 0.75" Expansion, 2 Fasteners, Letter Size, 50/Box |
| Additional Information: |
Get nearly double the labeling area of standard folders so you can use larger text or more lines of description. Reinforced oversized tabs have more visible room. Guide height folder fits any vertical or lateral filing system. The over-sized labeling area is larger than standard fastener folders. Fasteners hold papers securely inside folders and prevent valuable papers from falling out or getting lost. SuperTab Fastener Folders protect, store, and organize all of your documents so you can find them again easily. Oversized labeling area is 90% larger than standard fastener folders. You can use larger text or more lines of description, making it even easier to stay organized. Fasteners hold papers securely inside folders and prevent valuable papers from falling out or getting lost. Reinforced 1/3-cut tabs provide extra strength where it's needed most. Two fasteners keep papers secure and in order. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 14545 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, Classification Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122027 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Color Family | Manila |
| Folder Size | Letter |
| Cover Fastener Capacity | 2" |
| Special Features | 14-pt Manila |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Cover Fasteners | 2 |
| Cover Material | 14-pt Manila |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Cover Color | Manila |
| Max Folder Expansion | 0.75" |
| Global Product Type | Top Tab Classification Folders |
| Total Recycled Content Percent | 10% |
| Cover Tab Style | Top Tab |
| Total Number of Dividers | 0 |
| Cover Tab Cut | 1/3-Cut |
| Cover Tab Position | Assorted |
| Total Number of Fasteners | 2 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 36.46862 |
| Height: | 2.625 |
| Length: | 10.265 |
| Shipping Dimensions: | 10.265" x 10.375" x 2.625" |
| Case Cube: | 0.16178 |
| Weight: | 5.9 |
| Width/Diameter: | 10.375 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 26.3816 |
| Height: | 12.875 |
| Length: | 14.125 |
| Shipping Dimensions: | 14.125" x 10.625" x 12.875" |
| Upc Code: | 50086486145454 |
| Case Cube: | 1.1182 |
| Weight: | 29.5 |
| Width/Diameter: | 10.625 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 36.46862 |
| Height: | 2.625 |
| Length: | 10.265 |
| Shipping Dimensions: | 10.265" x 10.375" x 2.625" |
| Upc Code: | 086486145459 |
| Case Cube: | 0.16178 |
| Weight: | 5.9 |
| Width/Diameter: | 10.375 |

0
