Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Office Supplies > File Folders, Portable & Storage Box Files > File Folders
Office Supplies > File Folders, Portable & Storage Box Files > Classification Folders
Office Supplies > File Folders, Portable & Storage Box Files > Classification Folders
Smead™ Top Tab Fastener Folders 1/3-Cut Tabs: Assorted, 0.75" Expansion, 1 Letter Size, Manila Exterior, 50/Box
Manufacturer Number: 14534
Number: SMD-14534
Add item to cart:
$60.00
/ Box
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-14534 |
| Description: | Smead™ Top Tab Fastener Folders 1/3-Cut Tabs: Assorted, 0.75" Expansion, 1 Letter Size, Manila Exterior, 50/Box |
| Additional Information: |
Hold papers securely and keep them in order with fasteners. Fasteners provide two separate filing surfaces. Scored for 0.75" expansion. Reinforced tabs for extra durability. Keep papers secure and in order, even when folders are handled by lots of people and transported out of the office. Items with reinforced tab have added strength at point of greatest wear. Fasteners keep papers secure and in order. Expands 0.75" for greater storage capacity. Choose one or two fasteners to subdivide and keep papers secure. 2" prong K-style fasteners. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 14534 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, Classification Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | Classify, Files, Organization, Pockets, Sheaths |
| Product Compostability Indicator | N |
| Cover Fastener Capacity | 2" |
| Color Family | Manila |
| Folder Size | Letter |
| Special Features | 1/3-Cut Tabs: Assorted |
| Cover Fasteners | 1 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Cover Material | 11-pt Manila |
| Cover Color | Manila |
| Max Folder Expansion | 0.75" |
| Total Recycled Content Percent | 10% |
| Global Product Type | Top Tab Classification Folders |
| Cover Tab Style | Top Tab |
| Cover Tab Position | Assorted |
| Total Number of Dividers | 0 |
| Cover Tab Cut | 1/3-Cut |
| Total Number of Fasteners | 1 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 24.12491 |
| Height: | 2.0 |
| Length: | 12.25 |
| Shipping Dimensions: | 12.25" x 10.25" x 2.0" |
| Upc Code: | 86486145343 |
| Case Cube: | 0.14533 |
| Weight: | 3.506 |
| Width/Diameter: | 10.25 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 25.01849 |
| Height: | 10.38 |
| Length: | 12.63 |
| Shipping Dimensions: | 12.63" x 10.5" x 10.38" |
| Upc Code: | 50086486145348 |
| Case Cube: | 0.79661 |
| Weight: | 19.93 |
| Width/Diameter: | 10.5 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 24.12491 |
| Height: | 2.0 |
| Length: | 12.25 |
| Shipping Dimensions: | 12.25" x 10.25" x 2.0" |
| Upc Code: | 086486145343 |
| Case Cube: | 0.14533 |
| Weight: | 3.506 |
| Width/Diameter: | 10.25 |

0
