Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ Pressboard Classification Folders with SafeSHIELD® Coated Fasteners Six 2" Expansion, 2 Dividers, Letter Size, Red, 10/Box
Manufacturer Number: 14073
Number: SMD-14073
Add item to cart:
$108.90
/ Box
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-14073 |
| Description: | Smead™ Pressboard Classification Folders with SafeSHIELD® Coated Fasteners Six 2" Expansion, 2 Dividers, Letter Size, Red, 10/Box |
| Additional Information: |
Partition folders with patented SafeSHIELD coated fasteners help prevent finger cuts, eliminate paper tears and reduce excessive fastener crinkling. Sturdy dividers with separate filing surfaces for organizing important documents. Sturdy, tear-resistant, gusseted spine. Perfect for use with nearly any drawer filing system. Compatible with Viewables Multipurpose Labels (sold separately). Protect your documents and fingers with patented SafeSHIELD® Coated Fastener Technology—the ultimate solution to fastener issues, including paper tears, finger cuts and excessive fastener crinkling. Heavy-duty classification folders make ideal project files. Sturdy, tear-resistant gusset. Pressboard cover for extra durability. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 14073 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Suggested List Price: | $108.90 |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, Classification Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Divider Color | Natural Brown |
| Total Number of Fasteners | 6 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Cover Tab Position | Right of Center |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Color Family | Red |
| Fasteners per Divider | 2 |
| Cover Tab Cut | 2/5-Cut |
| Cover Fastener Capacity | 2" |
| Green Information | Paper contains 30% post-consumer recycled content, 100% total recycled content. |
| Divider Tab Style | Top Tab |
| Max Folder Expansion | 2" |
| Folder Size | Letter |
| Product Compostability Indicator | N |
| Divider Tab Cut | 2/5-Cut |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Cover Material | 25-pt Pressboard |
| Divider Fastener Capacity | 1" |
| Cover Tab Style | Top Tab |
| Total Number of Dividers | 2 |
| Divider Material | 17-pt Kraft |
| Cover Color | Red |
| Global Product Type | Top Tab Classification Folders |
| Cover Fasteners | 2 |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 13.94622 |
| Height: | 10.409 |
| Length: | 12.209 |
| Shipping Dimensions: | 12.209" x 3.391" x 10.409" |
| Case Cube: | 0.24939 |
| Weight: | 3.478 |
| Width/Diameter: | 3.391 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 13.69147 |
| Height: | 10.509 |
| Length: | 12.309 |
| Shipping Dimensions: | 12.309" x 3.491" x 10.509" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 0.26133 |
| Weight: | 3.578 |
| Width/Diameter: | 3.491 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 13.94622 |
| Height: | 10.409 |
| Length: | 12.209 |
| Shipping Dimensions: | 12.209" x 3.391" x 10.409" |
| Upc Code: | 086486140737 |
| Case Cube: | 0.24939 |
| Weight: | 3.478 |
| Width/Diameter: | 3.391 |

0
