Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Office Supplies
Office Supplies > File Folders, Portable & Storage Box Files > Classification Folders
Office Supplies > File Folders, Portable & Storage Box Files > Classification Folders
Smead™ 100% Recycled Pressboard Classification Folders 2" Expansion, 2 Dividers, 6 Fasteners, Letter Size, Bright Red, 10/Box
Manufacturer Number: 14061
Number: SMD-14061
Add item to cart:
$121.51
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-14061 |
| Description: | Smead™ 100% Recycled Pressboard Classification Folders 2" Expansion, 2 Dividers, 6 Fasteners, Letter Size, Bright Red, 10/Box |
| Additional Information: |
Pressboard covers and fiberboard dividers are made entirely of recycled materials. Organize documents, subdivide them for quick access and keep them in sequential order for maximum efficiency. Sturdy dividers with separate filing surfaces. K-style fasteners keep important papers secure to ensure nothing gets misplaced. All folders feature an exterior 2/5-cut tab in the right-of-center position. Scored for between 2" and 3" expansion to accommodate growing files. Compatible with Viewables Multipurpose Labels (sold separately). Heavyweight pressboard covers provide extra durability. Sturdy, tear-resistant gusset expands to hold up between 2" and 3". Fiberboard dividers are ideal for organizing documents, subdividing them for quick access and keeping them in sequential order for maximum efficiency. K-style fasteners to keep important papers secure and ensure nothing gets misplaced. Exterior 2/5-cut tab in right of center position. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 14061 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, Classification Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | Classify, Files, Organization, Pockets, Sheaths |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Folder Size | Letter |
| Max Folder Expansion | 2" |
| Divider Color | Natural Brown |
| Green Information | Dividers contain 80% post-consumer recycled content, 100% total recycled content. Cover contains 30% post-consumer recycled content, 100% total recycled content. |
| Cover Material | 25-pt Pressboard |
| Divider Tab Style | Top Tab |
| Total Number of Dividers | 2 |
| Cover Fasteners | 2 |
| Color Family | Red |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Divider Tab Cut | 1/3-Cut |
| Divider Fastener Capacity | 1" |
| Cover Color | Bright Red |
| Disclaimer Statement | Product Change Notice: Due to industry wide raw material discontinuation this has been manufactured with a different material and/or color than what you have received in the past. Products may be constructed with dove gray tape along the spine. This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Divider Material | 20-pt Fiberboard |
| Cover Tab Cut | 2/5-Cut |
| Fasteners per Divider | 2 |
| Cover Tab Position | Right of Center |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Number of Fasteners | 6 |
| Cover Fastener Capacity | 2" |
| Global Product Type | Top Tab Classification Folders |
| Cover Tab Style | Top Tab |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 26.44713 |
| Height: | 1.94 |
| Length: | 12.25 |
| Shipping Dimensions: | 12.25" x 10.31" x 1.94" |
| Upc Code: | 86486140614 |
| Case Cube: | 0.14179 |
| Weight: | 3.75 |
| Width/Diameter: | 10.31 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 23.71893 |
| Height: | 10.5 |
| Length: | 12.39 |
| Shipping Dimensions: | 12.39" x 10.5" x 10.5" |
| Upc Code: | 50086486140619 |
| Case Cube: | 0.79051 |
| Weight: | 18.75 |
| Width/Diameter: | 10.5 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 26.44713 |
| Height: | 1.94 |
| Length: | 12.25 |
| Shipping Dimensions: | 12.25" x 10.31" x 1.94" |
| Upc Code: | 000000000000 |
| Case Cube: | 0.14179 |
| Weight: | 3.75 |
| Width/Diameter: | 10.31 |

0
