Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ 100% Recycled Pressboard Classification Folders 2" Expansion, 2 Dividers, 6 Fasteners, Letter Size, Red Exterior, 10/Box
Manufacturer Number: 14024
Number: SMD-14024
Add item to cart:
$97.70
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-14024 |
| Description: | Smead™ 100% Recycled Pressboard Classification Folders 2" Expansion, 2 Dividers, 6 Fasteners, Letter Size, Red Exterior, 10/Box |
| Additional Information: |
Pressboard covers and fiberboard dividers are made entirely of recycled materials. Organize documents, subdivide them for quick access and keep them in sequential order for maximum efficiency. Sturdy dividers with separate filing surfaces. K-style fasteners keep important papers secure to ensure nothing gets misplaced. All folders feature an exterior 2/5-cut tab in the right-of-center position. Scored for between 2" and 3" expansion to accommodate growing files. Compatible with Viewables Multipurpose Labels (sold separately). Heavyweight pressboard covers provide extra durability. Sturdy, tear-resistant gusset expands to hold up between 2" and 3". Fiberboard dividers are ideal for organizing documents, subdividing them for quick access and keeping them in sequential order for maximum efficiency. K-style fasteners to keep important papers secure and ensure nothing gets misplaced. Exterior 2/5-cut tab in right of center position. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 14024 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Suggested List Price: | $97.70 |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, Classification Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | Classify, Files, Organization, Pockets, Sheaths |
| Folder Size | Letter |
| Max Folder Expansion | 2" |
| Divider Color | Natural Brown |
| Green Information | Dividers contain 80% post-consumer recycled content, 100% total recycled content. Cover contains 30% post-consumer recycled content, 100% total recycled content. |
| Divider Tab Style | Top Tab |
| Total Number of Dividers | 2 |
| Cover Material | 25-pt Pressboard |
| Color Family | Red |
| Cover Fasteners | 2 |
| Cover Color | Red |
| Divider Fastener Capacity | 1" |
| Divider Tab Cut | 1/3-Cut |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Divider Material | 20-pt Fiberboard |
| Cover Tab Cut | 2/5-Cut |
| Total Number of Fasteners | 6 |
| Cover Tab Position | Right of Center |
| Product Compostability Indicator | N |
| Fasteners per Divider | 2 |
| Cover Fastener Capacity | 2" |
| Global Product Type | Top Tab Classification Folders |
| Cover Tab Style | Top Tab |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 21.58245 |
| Height: | 12.38 |
| Length: | 2.0 |
| Shipping Dimensions: | 2.0" x 10.38" x 12.38" |
| Upc Code: | 30086486140240 |
| Case Cube: | 0.14873 |
| Weight: | 3.21 |
| Width/Diameter: | 10.38 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 23.27743 |
| Height: | 10.5 |
| Length: | 12.625 |
| Shipping Dimensions: | 12.625" x 10.5" x 10.5" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 0.8055 |
| Weight: | 18.75 |
| Width/Diameter: | 10.5 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 21.58245 |
| Height: | 12.38 |
| Length: | 2.0 |
| Shipping Dimensions: | 2.0" x 10.38" x 12.38" |
| Upc Code: | 086486140249 |
| Case Cube: | 0.14873 |
| Weight: | 3.21 |
| Width/Diameter: | 10.38 |

0
