Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ Colored Top Tab Classification Folders with SafeSHIELD® Coated Fasteners Four 2" Expansion, 1 Divider, Letter Size, Green Exterior, 10/Box
Manufacturer Number: 13702
Number: SMD-13702
Add item to cart:
$87.40
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-13702 |
| Description: | Smead™ Colored Top Tab Classification Folders with SafeSHIELD® Coated Fasteners Four 2" Expansion, 1 Divider, Letter Size, Green Exterior, 10/Box |
| Additional Information: |
Ideal for organizing documents, subdividing them for quick access and keeping them in sequential order for maximum efficiency. SafeSHIELD® Coated Fastener Technology: the ultimate solution to fastener issues, from paper tears to finger cuts. Top tab cover with reinforced 2/5-cut tab in right-of-center position—perfect for drawer-filing systems. Sturdy, top-tabbed dividers. SafeSHIELD® coated, metal fasteners on covers and dividers keep important papers secure, ensuring nothing gets misplaced. Expands to ensure your projects stay organized and neatly sorted. Compatible with Viewables Multipurpose Labels (sold separately). Heavyweight project files allow you to create subdivisions of material within one folder. Fasteners on front and back panels and dividers create four to six separate filing surfaces. Use color to categorize file types. Protect your documents and fingers with Smead™ patented SafeSHIELD® Coated Fastener Technology; the ultimate solution to fastener issues, including paper tears, finger cuts and excessive fastener crinkling. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 13702 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, Classification Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | Classify, Files, Organization, Pockets, Sheaths |
| Folder Size | Letter |
| Max Folder Expansion | 2" |
| Cover Color | Green |
| Disclaimer Statement | Product Change Notice: Due to industry wide raw material discontinuation this has been manufactured with a different material and/or color than what you have received in the past. Products may be constructed with dove gray tape along the spine. This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Divider Fastener Capacity | 1" |
| Fasteners per Divider | 2 |
| Global Product Type | Top Tab Classification Folders |
| Total Number of Dividers | 1 |
| Cover Fasteners | 2 |
| Cover Tab Cut | 2/5-Cut |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Divider Tab Cut | 1/3-Cut |
| Green Information | Cover and dividers contain 10% post-consumer recycled content, 10% total recycled content. |
| Divider Material | 18-pt Manila |
| Cover Tab Position | Right of Center |
| Divider Color | Manila |
| Total Number of Fasteners | 4 |
| Cover Material | 14-pt Stock |
| Divider Tab Style | Top Tab |
| Color Family | Green |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Cover Fastener Capacity | 2" |
| Cover Tab Style | Top Tab |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 15.79775 |
| Height: | 1.94 |
| Length: | 12.25 |
| Shipping Dimensions: | 12.25" x 10.31" x 1.94" |
| Upc Code: | 30086486137028 |
| Case Cube: | 0.14179 |
| Weight: | 2.24 |
| Width/Diameter: | 10.31 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 14.58141 |
| Height: | 10.5 |
| Length: | 12.63 |
| Shipping Dimensions: | 12.63" x 10.5" x 10.5" |
| Upc Code: | 50086486137022 |
| Case Cube: | 0.80582 |
| Weight: | 11.75 |
| Width/Diameter: | 10.5 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 15.79775 |
| Height: | 1.94 |
| Length: | 12.25 |
| Shipping Dimensions: | 12.25" x 10.31" x 1.94" |
| Upc Code: | 000000000000 |
| Case Cube: | 0.14179 |
| Weight: | 2.24 |
| Width/Diameter: | 10.31 |

0
