Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ Reinforced Top Tab Colored File Folders 1/3-Cut Tabs: Assorted, Letter Size, 0.75" Expansion, Teal, 100/Box
Manufacturer Number: 13134
Number: SMD-13134
Add item to cart:
$90.99
/ Box
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-13134 |
| Description: | Smead™ Reinforced Top Tab Colored File Folders 1/3-Cut Tabs: Assorted, Letter Size, 0.75" Expansion, Teal, 100/Box |
| Additional Information: |
More durable than single-ply standard file folders. Reinforced 2-ply tab. Vivid colors help you code files for quick, easy identification. Expands 0.75" for greater storage capacity. Use a rainbow of colors to categorize different types of folders, which speeds filing and retrieval time, or to complement your company colors or decor. Multiple tab positions to fit any vertical or lateral filing system. Reinforced tab adds strength where you need it most. Made of 11 point colored stock for everyday use. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 13134 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, File Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | 1/3 Cut, Double-Ply Top, File Folder, File Folders, Files, Letter Size, Ordering, Recycled Product, Recycled Products, SMEAD, Sheaths, Shells, Sleeves, Storage, Teal |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| File Tab Style | Top Tab |
| File Folder Height | 9.5" |
| File Folder Width | 11.63" |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| File Folder Color | Teal |
| File Tab Color | Teal |
| Global Product Type | Top Tab File Folders |
| File Tab Material | 11-pt Stock |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| File Tab Cut | 1/3-Cut |
| File Folder Expansion | 0.75" |
| Total Recycled Content Percent | 10% |
| File Tab Position | Assorted |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Color Family | Blue |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| File Folder Material | 11-pt Stock |
| Product Compostability Indicator | N |
| File Folder Size Type | Letter |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 29.26985 |
| Height: | 3.313 |
| Length: | 11.688 |
| Shipping Dimensions: | 11.688" x 10.125" x 3.313" |
| Upc Code: | 86486131346 |
| Case Cube: | 0.22689 |
| Weight: | 6.641 |
| Width/Diameter: | 10.125 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 21.19916 |
| Height: | 13.25 |
| Length: | 18.0 |
| Shipping Dimensions: | 18.0" x 10.8" x 13.25" |
| Upc Code: | 50086486131341 |
| Case Cube: | 1.49063 |
| Weight: | 31.6 |
| Width/Diameter: | 10.8 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 29.26985 |
| Height: | 3.313 |
| Length: | 11.688 |
| Shipping Dimensions: | 11.688" x 10.125" x 3.313" |
| Upc Code: | 086486131346 |
| Case Cube: | 0.22689 |
| Weight: | 6.641 |
| Width/Diameter: | 10.125 |

0
