Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ Colored File Folders 1/3-Cut Tabs: Assorted, Letter Size, 0.75" Expansion, Red, 100/Box
Manufacturer Number: 12743
Number: SMD-12743
Add item to cart:
$61.89
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-12743 |
| Description: | Smead™ Colored File Folders 1/3-Cut Tabs: Assorted, Letter Size, 0.75" Expansion, Red, 100/Box |
| Additional Information: |
Vivid colors help you code files for quick, easy identification. Economical choice for efficient filing. An office necessity. Scored for 0.75" expansion. Speed filing and retrieval time by using color to categorize different types of folders. Single-ply is the economical choice for files that are seldom accessed. Speed filing and retrieval time with color. Economical choice for efficient filing. An office necessity. Made of 11 point stock featuring 1/3-cut tabs in assorted positions. Scored for 0.75" expansion. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 12743 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Suggested List Price: | $64.30 |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, File Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | 1/3 Cut, File Folder, File Folders, Files, Letter Size, Ordering, Recycled Product, Recycled Products, Red, SMEAD, Sheaths, Shells, Single-Ply Top, Sleeves, Storage |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| File Folder Width | 11.63" |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| File Folder Size Type | Letter |
| File Tab Material | 11-pt Stock |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| File Folder Color | Red |
| File Folder Height | 9.5" |
| File Folder Material | 11-pt Stock |
| File Tab Style | Top Tab |
| Global Product Type | Top Tab File Folders |
| Color Family | Red |
| File Tab Position | Assorted |
| File Folder Expansion | 0.75" |
| File Tab Color | Red |
| Product Compostability Indicator | N |
| File Tab Cut | 1/3-Cut |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Total Recycled Content Percent | 10% |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 27.24783 |
| Height: | 3.0 |
| Length: | 12.7 |
| Shipping Dimensions: | 12.7" x 10.3" x 3.0" |
| Upc Code: | 86486127431 |
| Case Cube: | 0.2271 |
| Weight: | 6.188 |
| Width/Diameter: | 10.3 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 31.58102 |
| Height: | 10.63 |
| Length: | 14.13 |
| Shipping Dimensions: | 14.13" x 12.75" x 10.63" |
| Upc Code: | 50086486127436 |
| Case Cube: | 1.10826 |
| Weight: | 35.0 |
| Width/Diameter: | 12.75 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 27.24783 |
| Height: | 3.0 |
| Length: | 12.7 |
| Shipping Dimensions: | 12.7" x 10.3" x 3.0" |
| Upc Code: | 086486127431 |
| Case Cube: | 0.2271 |
| Weight: | 6.188 |
| Width/Diameter: | 10.3 |

0
