Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ Reinforced Top Tab Colored File Folders 1/3-Cut Tabs: Assorted, Letter Size, 0.75" Expansion, Pink, 100/Box
Manufacturer Number: 12634
Number: SMD-12634
Add item to cart:
$90.99
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-12634 |
| Description: | Smead™ Reinforced Top Tab Colored File Folders 1/3-Cut Tabs: Assorted, Letter Size, 0.75" Expansion, Pink, 100/Box |
| Additional Information: |
More durable than single-ply standard file folders. Reinforced 2-ply tab. Vivid colors help you code files for quick, easy identification. Expands 0.75" for greater storage capacity. Use a rainbow of colors to categorize different types of folders, which speeds filing and retrieval time, or to complement your company colors or decor. Multiple tab positions to fit any vertical or lateral filing system. Reinforced tab adds strength where you need it most. Made of 11 point colored stock for everyday use. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 12634 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, File Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | 1/3 Cut, Double-Ply Tab, File Folder, File Folders, Files, Letter Size, Ordering, SMEAD, Sheaths, Shells, Sleeves, Storage, Top Tab |
| Global Product Type | Top Tab File Folders |
| File Folder Height | 9.5" |
| File Tab Color | Pink |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 10% |
| File Folder Size Type | Letter |
| File Tab Position | Assorted |
| File Folder Material | 11-pt Stock |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Color Family | Pink |
| File Folder Color | Pink |
| Product Compostability Indicator | N |
| File Tab Cut | 1/3-Cut |
| File Folder Width | 11.63" |
| File Tab Material | 11-pt Stock |
| File Folder Expansion | 0.75" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| File Tab Style | Top Tab |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 25.48617 |
| Height: | 3.4 |
| Length: | 12.6 |
| Shipping Dimensions: | 12.6" x 10.3" x 3.4" |
| Upc Code: | 86486126342 |
| Case Cube: | 0.25535 |
| Weight: | 6.508 |
| Width/Diameter: | 10.3 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 26.08345 |
| Height: | 12.88 |
| Length: | 18.0 |
| Shipping Dimensions: | 18.0" x 10.63" x 12.88" |
| Upc Code: | 50086486126347 |
| Case Cube: | 1.42619 |
| Weight: | 37.2 |
| Width/Diameter: | 10.63 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 25.48617 |
| Height: | 3.4 |
| Length: | 12.6 |
| Shipping Dimensions: | 12.6" x 10.3" x 3.4" |
| Upc Code: | 086486126342 |
| Case Cube: | 0.25535 |
| Weight: | 6.508 |
| Width/Diameter: | 10.3 |

0
