Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ Top Tab Colored Fastener Folders 0.75" Expansion, 2 Fasteners, Letter Size, Lavender Exterior, 50/Box
Manufacturer Number: 12440
Number: SMD-12440
Add item to cart:
$93.50
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-12440 |
| Description: | Smead™ Top Tab Colored Fastener Folders 0.75" Expansion, 2 Fasteners, Letter Size, Lavender Exterior, 50/Box |
| Additional Information: |
Two fasteners keep papers secure and in order. Reinforced tab for added durability. 11 point colored stock for everyday use. Expands 0.75" for greater storage capacity. Two 2" prong K-style fasteners in positions number 1 and number 3 per folder provide two separate filing surfaces. Expands 0.75" for greater storage capacity. Reinforced tabs provide extra strength where you need it most. Made of 11 point colored stock for everyday use. Features reinforced 1/3-cut tab in assorted positions. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 12440 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, Classification Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Total Number of Fasteners | 2 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Cover Tab Position | Assorted |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Color Family | Purple |
| Cover Tab Cut | 1/3-Cut |
| Cover Fastener Capacity | 2" |
| Max Folder Expansion | 0.75" |
| Folder Size | Letter |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Product Compostability Indicator | N |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Cover Material | 11-pt Stock |
| Cover Tab Style | Top Tab |
| Total Number of Dividers | 0 |
| Cover Color | Lavender |
| Global Product Type | Top Tab Classification Folders |
| Total Recycled Content Percent | 10% |
| Cover Fasteners | 2 |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 22.05159 |
| Height: | 2.63 |
| Length: | 12.63 |
| Shipping Dimensions: | 12.63" x 10.38" x 2.63" |
| Case Cube: | 0.19953 |
| Weight: | 4.4 |
| Width/Diameter: | 10.38 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 19.65057 |
| Height: | 10.63 |
| Length: | 14.13 |
| Shipping Dimensions: | 14.13" x 12.88" x 10.63" |
| Upc Code: | 50086486124404 |
| Case Cube: | 1.11956 |
| Weight: | 22.0 |
| Width/Diameter: | 12.88 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 22.05159 |
| Height: | 2.63 |
| Length: | 12.63 |
| Shipping Dimensions: | 12.63" x 10.38" x 2.63" |
| Upc Code: | 086486124409 |
| Case Cube: | 0.19953 |
| Weight: | 4.4 |
| Width/Diameter: | 10.38 |

0
