Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Office Supplies > File Folders, Portable & Storage Box Files > File Folders
Office Supplies > File Folders, Portable & Storage Box Files > Classification Folders
Office Supplies > File Folders, Portable & Storage Box Files > Classification Folders
Smead™ Top Tab Colored Fastener Folders 0.75" Expansion, 2 Fasteners, Letter Size, Green Exterior, 50/Box
Manufacturer Number: 12140
Number: SMD-12140
Add item to cart:
$98.38
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-12140 |
| Description: | Smead™ Top Tab Colored Fastener Folders 0.75" Expansion, 2 Fasteners, Letter Size, Green Exterior, 50/Box |
| Additional Information: |
Two fasteners keep papers secure and in order. Reinforced tab for added durability. 11 point colored stock for everyday use. Expands 0.75" for greater storage capacity. Two 2" prong K-style fasteners in positions number 1 and number 3 per folder provide two separate filing surfaces. Expands 0.75" for greater storage capacity. Reinforced tabs provide extra strength where you need it most. Made of 11 point colored stock for everyday use. Features reinforced 1/3-cut tab in assorted positions. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 12140 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, Classification Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | Classify, Files, Organization, Pockets, Sheaths |
| Folder Size | Letter |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Max Folder Expansion | 0.75" |
| Cover Color | Green |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Total Number of Dividers | 0 |
| Global Product Type | Top Tab Classification Folders |
| Cover Fasteners | 2 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Cover Tab Cut | 1/3-Cut |
| Total Recycled Content Percent | 10% |
| Total Number of Fasteners | 2 |
| Color Family | Green |
| Cover Material | 11-pt Stock |
| Cover Tab Position | Assorted |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Cover Fastener Capacity | 2" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Cover Tab Style | Top Tab |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 20.32675 |
| Height: | 2.75 |
| Length: | 12.75 |
| Shipping Dimensions: | 12.75" x 10.188" x 2.75" |
| Upc Code: | 86486121408 |
| Case Cube: | 0.20672 |
| Weight: | 4.202 |
| Width/Diameter: | 10.188 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 17.63334 |
| Height: | 13.5 |
| Length: | 11.0 |
| Shipping Dimensions: | 11.0" x 14.188" x 13.5" |
| Upc Code: | 50086486121403 |
| Case Cube: | 1.21928 |
| Weight: | 21.5 |
| Width/Diameter: | 14.188 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 20.32675 |
| Height: | 2.75 |
| Length: | 12.75 |
| Shipping Dimensions: | 12.75" x 10.188" x 2.75" |
| Upc Code: | 086486121408 |
| Case Cube: | 0.20672 |
| Weight: | 4.202 |
| Width/Diameter: | 10.188 |

0
