Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Office Supplies > File Folders, Portable & Storage Box Files > File Folders
Office Supplies > File Folders, Portable & Storage Box Files > Classification Folders
Office Supplies > File Folders, Portable & Storage Box Files > Classification Folders
Smead™ Top Tab Colored Fastener Folders 0.75" Expansion, 2 Fasteners, Letter Size, Assorted Colors, 50/Box
Manufacturer Number: 11975
Number: SMD-11975
Add item to cart:
$118.44
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-11975 |
| Description: | Smead™ Top Tab Colored Fastener Folders 0.75" Expansion, 2 Fasteners, Letter Size, Assorted Colors, 50/Box |
| Additional Information: |
Two fasteners keep papers secure and in order. Reinforced tab for added durability. 11 point colored stock for everyday use. Expands 0.75" for greater storage capacity. Two 2" prong K-style fasteners in positions number 1 and number 3 per folder provide two separate filing surfaces. Expands 0.75" for greater storage capacity. Reinforced tabs provide extra strength where you need it most. Made of 11 point colored stock for everyday use. Features reinforced 1/3-cut tab in assorted positions. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 11975 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, Classification Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | Classify, Files, Organization, Pockets, Sheaths |
| Cover Tab Position | Assorted |
| Cover Tab Cut | 1/3-Cut |
| Cover Color Assortment | Blue, Green, Red, Yellow |
| Folder Size | Letter |
| Total Recycled Content Percent | 10% |
| Global Product Type | Top Tab Classification Folders |
| Cover Tab Style | Top Tab |
| Cover Fasteners | 2 |
| Cover Material | 11-pt Stock |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Total Number of Dividers | 0 |
| Cover Color | Assorted |
| Max Folder Expansion | 0.75" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Number of Fasteners | 2 |
| Disclaimer Statement | Color count varies: 12 to13 folders in each color. This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Cover Fastener Capacity | 2" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Color Family | Multicolor |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 20.10693 |
| Height: | 2.69 |
| Length: | 12.69 |
| Shipping Dimensions: | 12.69" x 10.38" x 2.69" |
| Upc Code: | 86486119757 |
| Case Cube: | 0.20505 |
| Weight: | 4.123 |
| Width/Diameter: | 10.38 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 21.65556 |
| Height: | 12.75 |
| Length: | 14.13 |
| Shipping Dimensions: | 14.13" x 10.63" x 12.75" |
| Upc Code: | 50086486119752 |
| Case Cube: | 1.10826 |
| Weight: | 24.0 |
| Width/Diameter: | 10.63 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 20.10693 |
| Height: | 2.69 |
| Length: | 12.69 |
| Shipping Dimensions: | 12.69" x 10.38" x 2.69" |
| Upc Code: | 086486119757 |
| Case Cube: | 0.20505 |
| Weight: | 4.123 |
| Width/Diameter: | 10.38 |

0
