Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ SuperTab® Colored File Folders 1/3-Cut Tabs: Assorted, Legal Size, 0.75" Expansion, 11-pt Stock, Pastel Assortment, 100/Box
Manufacturer Number: 11962
Number: SMD-11962
Add item to cart:
$121.38
/ Box
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-11962 |
| Description: | Smead™ SuperTab® Colored File Folders 1/3-Cut Tabs: Assorted, Legal Size, 0.75" Expansion, 11-pt Stock, Pastel Assortment, 100/Box |
| Additional Information: |
Use color to quickly identify different types of files. Oversized SuperTab® tab design. 90% more labeling space than average—describe more or simply write larger. Standard folder dimensions—fits into any vertical or lateral file system. Use color to find critical files fast. Bright, vivid colors allow you to categorize your system in a variety of ways to significantly improve your filing and retrieval times. Compared to standard alternatives, SuperTab® oversized tabs provide nearly double the labeling area, allowing you to clearly label your files, whether you choose to be more descriptive or simply choose to label larger. Though they feature tabs that are approximately 90% larger than average, their overall dimensions are very close to the norm, ensuring that these sturdy, durable folders fit neatly into any vertical or lateral filing system. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 11962 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Suggested List Price: | $121.38 |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, File Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| File Folder Height | 10.38" |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| File Folder Material | 11-pt Stock |
| Global Product Type | Top Tab File Folders |
| File Folder Expansion | 0.75" |
| File Folder Color | Pastel Assortment |
| File Tab Material | 11-pt Stock |
| File Tab Cut | 1/3-Cut |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Color Family | Multicolor |
| File Folder Color Assortment | Camel, Lake Blue, Lavender, Moss Green, Petal Pink |
| Total Recycled Content Percent | 10% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| File Folder Width | 15.69" |
| File Folder Size Type | Legal |
| File Tab Color Assortment | Camel, Lake Blue, Lavender, Moss Green, Petal Pink |
| File Tab Color | Assorted Pastel |
| File Tab Style | Top Tab |
| Product Compostability Indicator | N |
| File Tab Position | Assorted |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 30.46738 |
| Height: | 2.71 |
| Length: | 15.6 |
| Shipping Dimensions: | 15.6" x 10.31" x 2.71" |
| Case Cube: | 0.25224 |
| Weight: | 7.685 |
| Width/Diameter: | 10.31 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 28.15143 |
| Height: | 11.15 |
| Length: | 16.07 |
| Shipping Dimensions: | 16.07" x 13.41" x 11.15" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 1.39052 |
| Weight: | 39.145 |
| Width/Diameter: | 13.41 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 30.46738 |
| Height: | 2.71 |
| Length: | 15.6 |
| Shipping Dimensions: | 15.6" x 10.31" x 2.71" |
| Upc Code: | 086486119627 |
| Case Cube: | 0.25224 |
| Weight: | 7.685 |
| Width/Diameter: | 10.31 |

0
