Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ SuperTab® Colored File Folders 1/3-Cut Tabs: Assorted, Letter Size, 0.75" Expansion, 11-pt Stock, Colors, 24/Pack
Manufacturer Number: 11957
Number: SMD-11957
Add item to cart:
$33.05
/ Package
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Package* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-11957 |
| Description: | Smead™ SuperTab® Colored File Folders 1/3-Cut Tabs: Assorted, Letter Size, 0.75" Expansion, 11-pt Stock, Colors, 24/Pack |
| Additional Information: |
Use color to quickly identify different types of files. Oversized SuperTab® tab design. 90% more labeling space than average—describe more or simply write larger. Standard folder dimensions—fits into any vertical or lateral file system. Use color to find critical files fast. Bright, vivid colors allow you to categorize your system in a variety of ways to significantly improve your filing and retrieval times. Compared to standard alternatives, SuperTab® oversized tabs provide nearly double the labeling area, allowing you to clearly label your files, whether you choose to be more descriptive or simply choose to label larger. Though they feature tabs that are approximately 90% larger than average, their overall dimensions are very close to the norm, ensuring that these sturdy, durable folders fit neatly into any vertical or lateral filing system. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 11957 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, File Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| File Tab Style | Top Tab |
| File Folder Width | 11.63" |
| File Folder Size Type | Letter |
| Total Recycled Content Percent | 10% |
| File Folder Material | 11-pt Stock |
| File Folder Color | Assorted |
| Product Compostability Indicator | N |
| File Tab Color | Assorted |
| File Tab Color Assortment | Bright Blue, Bright Green, Bright Pink, Bright Purple |
| File Folder Color Assortment | Bright Blue, Bright Green, Bright Pink, Bright Purple |
| Color Family | Multicolor |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| File Folder Expansion | 0.75" |
| File Tab Material | 11-pt Stock |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| File Folder Height | 9.5" |
| Global Product Type | Top Tab File Folders |
| File Tab Position | Assorted |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| File Tab Cut | 1/3-Cut |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 29.70197 |
| Height: | 10.59 |
| Length: | 12.3 |
| Shipping Dimensions: | 12.3" x 6.42" x 10.59" |
| Upc Code: | 00000000000000 |
| Case Cube: | 0.48394 |
| Weight: | 14.374 |
| Width/Diameter: | 6.42 |
| Unit: Package | |
| Unit: | Package |
| Density: | 24.35142 |
| Height: | 9.555 |
| Length: | 11.9 |
| Shipping Dimensions: | 11.9" x 0.85" x 9.555" |
| Upc Code: | 086486119573 |
| Case Cube: | 0.05593 |
| Weight: | 1.362 |
| Width/Diameter: | 0.85 |

0
