Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ Heavyweight Kraft File Folder 1/3-Cut Tabs: Assorted, Letter Size, 0.75" Expansion, 17-pt Brown, 50/Box
Manufacturer Number: 10830
Number: SMD-10830
Add item to cart:
$80.35
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-10830 |
| Description: | Smead™ Heavyweight Kraft File Folder 1/3-Cut Tabs: Assorted, Letter Size, 0.75" Expansion, 17-pt Brown, 50/Box |
| Additional Information: |
More durable than single-ply standard file folders. Reinforced tab for extra durability. Heavier kraft stock is perfect for frequently used files. Scored for 0.75" expansion. Salespeople, lawyers and industrial personnel use Kraft folders for files that travel and get handled by many people. Reinforced tabs give extra strength at the point of greatest wear, saving you money on replacement folders. More durable than single-ply standard file folders. Kraft colored stock is perfect for frequently used files. Scored for 0.75" expansion. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 10830 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, File Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | File Folders, File Folders-Top Tab, Files, Ordering, Sheaths, Shells, Sleeves, Smead®, Storage |
| File Folder Expansion | 0.75" |
| Color Family | Brown |
| File Tab Position | Assorted |
| Total Recycled Content Percent | 10% |
| File Folder Color | Brown |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| File Folder Size Type | Letter |
| Product Compostability Indicator | N |
| File Folder Material | 17-pt Kraft |
| File Tab Color | Brown |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| File Folder Height | 9.5" |
| File Folder Width | 11.63" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| File Tab Style | Top Tab |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| File Tab Cut | 1/3-Cut |
| Global Product Type | Top Tab File Folders |
| File Tab Material | 17-pt Kraft |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 32.6116 |
| Height: | 2.44 |
| Length: | 12.19 |
| Shipping Dimensions: | 12.19" x 10.19" x 2.44" |
| Upc Code: | 86486108300 |
| Case Cube: | 0.1754 |
| Weight: | 5.72 |
| Width/Diameter: | 10.19 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 10.52439 |
| Height: | 12.63 |
| Length: | 13.0 |
| Shipping Dimensions: | 13.0" x 28.6" x 12.63" |
| Upc Code: | 50086486108305 |
| Case Cube: | 2.7175 |
| Weight: | 28.6 |
| Width/Diameter: | 28.6 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 32.6116 |
| Height: | 2.44 |
| Length: | 12.19 |
| Shipping Dimensions: | 12.19" x 10.19" x 2.44" |
| Upc Code: | 086486108300 |
| Case Cube: | 0.1754 |
| Weight: | 5.72 |
| Width/Diameter: | 10.19 |

0
