Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ Guide Height Reinforced Heavyweight Kraft File Folder 2/5-Cut Tabs: Right of Center, Letter, 0.75" Expansion, Brown, 100/Box
Manufacturer Number: 10786
Number: SMD-10786
Add item to cart:
$118.11
/ Box
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-10786 |
| Description: | Smead™ Guide Height Reinforced Heavyweight Kraft File Folder 2/5-Cut Tabs: Right of Center, Letter, 0.75" Expansion, Brown, 100/Box |
| Additional Information: |
Heavier Kraft material is designed for frequently accessed files. Reinforced tabs give extra strength at the point of greatest wear. Scored for 0.75" expansion. Durable, long-lasting Kraft stock. Salespeople, lawyers and industrial personnel use kraft folders for files that travel and get handled by many people. Reinforced tabs give extra strength at the point of greatest wear, saving you money on replacement folders. More durable than single-ply standard file folders. Heavier kraft stock is perfect for frequently used files. Scored for 0.75" expansion. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 10786 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, File Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | 2/5 Cut Tabs, Double-Pli Top, File Folders, Files, Guide Height, Guide Height Systems Folders, Kraft, Letter Size, Ordering, Recycled Product, Right Tab Position, SMEAD, Sheaths, Shells, Sleeves, Storage |
| File Folder Color | Brown |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| File Folder Material | 11-pt Kraft |
| Global Product Type | Top Tab File Folders |
| File Tab Material | 11-pt Kraft |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| File Folder Size Type | Letter |
| File Tab Position | Right of Center |
| File Tab Color | Brown |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Color Family | Brown |
| File Tab Cut | 2/5-Cut |
| File Folder Height | 9.94" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Total Recycled Content Percent | 10% |
| File Folder Width | 11.63" |
| File Folder Expansion | 0.75" |
| File Tab Style | Top Tab |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 27.24329 |
| Height: | 3.8 |
| Length: | 12.3 |
| Shipping Dimensions: | 12.3" x 10.3" x 3.8" |
| Upc Code: | 86486107860 |
| Case Cube: | 0.2786 |
| Weight: | 7.59 |
| Width/Diameter: | 10.3 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 28.93865 |
| Height: | 12.5 |
| Length: | 18.38 |
| Shipping Dimensions: | 18.38" x 10.63" x 12.5" |
| Upc Code: | 50086486107865 |
| Case Cube: | 1.41333 |
| Weight: | 40.9 |
| Width/Diameter: | 10.63 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 27.24329 |
| Height: | 3.8 |
| Length: | 12.3 |
| Shipping Dimensions: | 12.3" x 10.3" x 3.8" |
| Upc Code: | 086486107860 |
| Case Cube: | 0.2786 |
| Weight: | 7.59 |
| Width/Diameter: | 10.3 |

0
