Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Office Supplies > File Folders, Portable & Storage Box Files > File Folders
Office Supplies > File Folders, Portable & Storage Box Files > Classification Folders
Office Supplies > File Folders, Portable & Storage Box Files > Classification Folders
Smead™ Poly Top Tab Fastener Folders 0.75" Expansion, 2 Fasteners, Letter Size, Manila Exterior, 24/Box
Manufacturer Number: 10545
Number: SMD-10545
Add item to cart:
$87.12
/ Box
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-10545 |
| Description: | Smead™ Poly Top Tab Fastener Folders 0.75" Expansion, 2 Fasteners, Letter Size, Manila Exterior, 24/Box |
| Additional Information: |
Protect and secure documents with super durable poly fastener folders. Durable poly material is tear and water resistant and easy to clean. Acid free and PVC free. Documents can be subdivided within the folder, and fasteners hold paper securely inside. Protect and secure documents with polypropylene fastener folders. Poly material is super durable, repels moisture and is tear resistant and is easy to clean. Documents can be subdivided within the folder, and fasteners hold paper securely inside. Features 1/3-cut tabs in assorted positions. Scored for 0.75" expansion. Two 2" prong K-style fasteners in positions number 1 and number 3. Acid free and PVC free. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 10545 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, Classification Folders |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | Classify, Files, Organization, Pockets, Sheaths |
| Cover Fasteners | 2 |
| Global Product Type | Top Tab Classification Folders |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Color Family | Manila |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Cover Material | Polypropylene |
| Max Folder Expansion | 0.75" |
| Cover Fastener Capacity | 2" |
| Total Number of Dividers | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Cover Tab Style | Top Tab |
| Total Number of Fasteners | 2 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Cover Color | Manila |
| Cover Tab Cut | 1/3-Cut |
| Cover Tab Position | Assorted |
| Folder Size | Letter |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 19.15611 |
| Height: | 2.0 |
| Length: | 12.25 |
| Shipping Dimensions: | 12.25" x 10.0" x 2.0" |
| Upc Code: | 86486105453 |
| Case Cube: | 0.14178 |
| Weight: | 2.716 |
| Width/Diameter: | 10.0 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 7.92071 |
| Height: | 11.25 |
| Length: | 20.63 |
| Shipping Dimensions: | 20.63" x 13.63" x 11.25" |
| Upc Code: | 50086486105458 |
| Case Cube: | 1.83064 |
| Weight: | 14.5 |
| Width/Diameter: | 13.63 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 19.15611 |
| Height: | 2.0 |
| Length: | 12.25 |
| Shipping Dimensions: | 12.25" x 10.0" x 2.0" |
| Upc Code: | 086486105453 |
| Case Cube: | 0.14178 |
| Weight: | 2.716 |
| Width/Diameter: | 10.0 |

0
