Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ Poly Colored File Folders With Slash Pocket 1/3-Cut Tabs: Assorted, Letter Size, 0.75" Expansion, Colors, 30/Box
Manufacturer Number: 10540
Number: SMD-10540
Add item to cart:
$63.80
/ Box
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-10540 |
| Description: | Smead™ Poly Colored File Folders With Slash Pocket 1/3-Cut Tabs: Assorted, Letter Size, 0.75" Expansion, Colors, 30/Box |
| Additional Information: |
Durable poly material is tear and water resistant and easy to clean. Features a useful exterior diagonal slash pocket for storage of smaller items. Will not cause toner transfer. Acid free. PVC-free. Use the transparent diagonal pocket to hold to-do lists, routing lists and small items that correspond to the documents inside the folder. Color code your files with these heavy-duty folders that resist tears and repel moisture and are easy to clean. Clear slash pocket on front panel for extra storage. Vivid colors help you code files for quick, easy identification. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 10540 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, File Folders |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | Assorted Colors, File Folders, Files, Folders, Letter Size, Ordering, Poly File Folders, SMEAD, Sheaths, Shells, Slash Pocket Folder, Sleeves, Storage, Top Tab |
| File Tab Color | Assorted |
| Global Product Type | Top Tab File Folders |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| File Tab Style | Top Tab |
| Color Family | Multicolor |
| File Folder Width | 11.63" |
| File Tab Material | Polypropylene |
| File Tab Color Assortment | Blue, Green, Purple, Red, Yellow |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| File Tab Cut | 1/3-Cut |
| File Folder Material | Polypropylene |
| File Folder Color Assortment | Blue, Green, Purple, Red, Yellow |
| File Folder Color | Assorted |
| Product Compostability Indicator | N |
| File Folder Size Type | Letter |
| File Folder Expansion | 0.75" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| File Tab Position | Assorted |
| File Folder Height | 9.5" |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 24.12147 |
| Height: | 2.0 |
| Length: | 12.25 |
| Shipping Dimensions: | 12.25" x 10.0" x 2.0" |
| Upc Code: | 86486105408 |
| Case Cube: | 0.14178 |
| Weight: | 3.42 |
| Width/Diameter: | 10.0 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 22.30588 |
| Height: | 10.75 |
| Length: | 12.88 |
| Shipping Dimensions: | 12.88" x 11.19" x 10.75" |
| Upc Code: | 50086486105403 |
| Case Cube: | 0.89662 |
| Weight: | 20.0 |
| Width/Diameter: | 11.19 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 24.12147 |
| Height: | 2.0 |
| Length: | 12.25 |
| Shipping Dimensions: | 12.25" x 10.0" x 2.0" |
| Upc Code: | 086486105408 |
| Case Cube: | 0.14178 |
| Weight: | 3.42 |
| Width/Diameter: | 10.0 |

0
