Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ SuperTab® Top Tab File Folders 1/3-Cut Tabs: Assorted, Letter Size, 0.75" Expansion, 11-pt Manila, 100/Box
Manufacturer Number: 10301
Number: SMD-10301
Add item to cart:
$59.68
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-10301 |
| Description: | Smead™ SuperTab® Top Tab File Folders 1/3-Cut Tabs: Assorted, Letter Size, 0.75" Expansion, 11-pt Manila, 100/Box |
| Additional Information: |
Find critical files fast. Oversized SuperTab® tab design. Nearly double the labeling area of standard file folders—label using larger text or more description. Fit into any vertical or lateral filing system. Find critical files fast. Compared to standard alternatives, SuperTab® oversized tabs provide nearly double the labeling area, allowing you to clearly label your files, whether you choose to be more descriptive or simply choose to label larger. Though they feature tabs that are approximately 90% larger than average, their overall dimensions are very close to the norm, ensuring that these sturdy, durable folders fit neatly into any vertical or lateral filing system. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 10301 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, File Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | Files, Ordering, Recycled, SMEAD, Sheaths, Shells, Sleeves, Storage, SuperTab, Top Tab, Top Tab File Folders |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Global Product Type | Top Tab File Folders |
| File Tab Cut | 1/3-Cut |
| Total Recycled Content Percent | 10% |
| File Folder Color | Manila |
| File Tab Material | 11-pt Manila |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| File Folder Material | 11-pt Manila |
| File Folder Size Type | Letter |
| Color Family | Manila |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| File Folder Width | 11.63" |
| File Tab Position | Assorted |
| File Folder Expansion | 0.75" |
| File Tab Color | Manila |
| File Folder Height | 9.5" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| File Tab Style | Top Tab |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 29.31428 |
| Height: | 2.69 |
| Length: | 12.69 |
| Shipping Dimensions: | 12.69" x 10.38" x 2.69" |
| Upc Code: | 86486103015 |
| Case Cube: | 0.20505 |
| Weight: | 6.011 |
| Width/Diameter: | 10.38 |
| Unit: | |
| Unit Pack: | 100 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 25.35335 |
| Height: | 13.25 |
| Length: | 14.13 |
| Shipping Dimensions: | 14.13" x 10.63" x 13.25" |
| Upc Code: | 50086486103010 |
| Case Cube: | 1.15172 |
| Weight: | 29.2 |
| Width/Diameter: | 10.63 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 29.31428 |
| Height: | 2.69 |
| Length: | 12.69 |
| Shipping Dimensions: | 12.69" x 10.38" x 2.69" |
| Upc Code: | 086486103015 |
| Case Cube: | 0.20505 |
| Weight: | 6.011 |
| Width/Diameter: | 10.38 |

0
