Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Smead™ Interior File Folders 1/3-Cut Tabs: Assorted, Letter Size, 0.75" Expansion, Colors, 100/Box
Manufacturer Number: 10229
Number: SMD-10229
Add item to cart:
$73.65
/ Box
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Box* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SMD-10229 |
| Description: | Smead™ Interior File Folders 1/3-Cut Tabs: Assorted, Letter Size, 0.75" Expansion, Colors, 100/Box |
| Additional Information: |
These special sized folders fit neatly inside hanging folders so the tab remains hidden when returned to the file. Keep documents organized when removed from the file drawer. Assorted tab positions allow more than one interior folder to be used within a single hanging folder. 11 point manila stock for everyday use. Keep documents organized when removed from the file drawer. These special size folders fit neatly inside hanging folders so the tabs are hidden when returned to the file. Assorted tab positions allow more than one interior folder to be used within a single hanging folder. Manila and multiple distinctive colors allow efficient color coding. These folders are made of 11 point stock for everyday use |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 10229 |
| Manufacturer Name: | Smead Manufacturing Company, Inc. |
| Supplier categories | Office, File Folders, Portable & Storage Box Files, File Folders |
| Country of origin | United States of America |
| Unspsc | 44122011 |
| Keywords | 1/3 Cut Tabs, 3/4" Expansion, Assorted Colors, File Folders, Files, Interior, Interior File Folder, Letter, Ordering, Recycled, Recycled Product, SMEAD, Sheaths, Shells, Sleeves, Storage |
| File Folder Color | Assorted |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| File Tab Cut | 1/3-Cut |
| File Folder Height | 9.19" |
| File Tab Material | 11-pt Stock |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| File Tab Position | Assorted |
| File Folder Expansion | 0.75" |
| Total Recycled Content Percent | 10% |
| Product Compostability Indicator | N |
| File Tab Style | Top Tab |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| File Folder Size Type | Letter |
| File Folder Width | 11.63" |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| File Folder Material | 11-pt Stock |
| File Tab Color Assortment | Green, Orange, Red, Sky Blue, Yellow |
| Global Product Type | Top Tab File Folders |
| File Folder Color Assortment | Green, Orange, Red, Sky Blue, Yellow |
| Color Family | Multicolor |
| File Tab Color | Assorted |
| Unit: Box | |
| Unit: | Box |
| Density: | 28.59362 |
| Height: | 2.8 |
| Length: | 12.6 |
| Shipping Dimensions: | 12.6" x 10.3" x 2.8" |
| Upc Code: | 86486102292 |
| Case Cube: | 0.21029 |
| Weight: | 6.013 |
| Width/Diameter: | 10.3 |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 30.67871 |
| Height: | 12.75 |
| Length: | 14.13 |
| Shipping Dimensions: | 14.13" x 10.63" x 12.75" |
| Upc Code: | 50086486102297 |
| Case Cube: | 1.10826 |
| Weight: | 34.0 |
| Width/Diameter: | 10.63 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 28.59362 |
| Height: | 2.8 |
| Length: | 12.6 |
| Shipping Dimensions: | 12.6" x 10.3" x 2.8" |
| Upc Code: | 086486102292 |
| Case Cube: | 0.21029 |
| Weight: | 6.013 |
| Width/Diameter: | 10.3 |

0
