Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Shell Extended-Height Chair Supports Up to 275 lb, 22" 32" High Black Seat, Back/Base, Ships in 1-3 Business Days
Manufacturer Number: 7014BL
Number: SAF-7014BL
Add item to cart:
$643.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-7014BL |
| Description: | Safco® Shell Extended-Height Chair Supports Up to 275 lb, 22" 32" High Black Seat, Back/Base, Ships in 1-3 Business Days |
| Additional Information: |
Minimalistic shell chair design offers intuitive adjustments and a sleek design that fits into any space. Holes in the back provide breathability. Seat naturally flexes to fit the user comfortably. Upholstered padding on the seat for comfort. Seat height-adjustable from 22" to 32" to support a wide range of user heights. Extended-height chair pairs well with standing or adjustable-height desks to help promote more movement and a more active workday. The easy-to-use Shell™ Extended-Height Chair provides intuitive adjustments and a sleek design that suits any workspace. Featuring a contoured back for lumbar support and a frame that naturally flexes to fit the individual user, this drafting chair is great for long work days. For additional comfort, the seat and arms are available with upholstered padding. The seat's back includes stylish holes that provide comfortable breathability during use. Upholstery is vinyl, making it easy-to-clean. The seat height of this chair is easily adjustable from 22" to 32" to suit a wide range of user heights. This height pairs perfectly with standing or adjustable-height desks to help encourage a more active, yet comfortable, workday. The flat footring around the base provides an ergonomic support while sitting, and is adjustable to suit the needs of the user. A sturdy, five-star base with casters and 360-degree swivel capabilities ensures the user can move and reach anything they need throughout the day. Great for use in personal workspaces, computer labs, home offices, design studios, architecture firms, warehouses, conference rooms or anywhere else an extended-height chair is needed. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 7014BL |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | TW |
| Unspsc | 56101504 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Overall Depth Maximum | 28.75" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Fill Material | Foam |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Armrest Material | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Base/Frame Color | Black |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Integral Lumbar Support | Yes |
| Overall Height Maximum | 49" |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Knee Tilt | No |
| Base/Frame Material(s) | Plastic: Metal |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Multi-Task Control | No |
| Arms Included | Yes |
| Seat Surface Material Family | Vinyl |
| Arm Type | Loop |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Seat Width Maximum | 28.75" |
| Compliance Standards | GREENGUARD Certified |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Color Family | Black |
| Back Surface Material Family | Plastic |
| Seat Depth Maximum | 28.75" |
| Compatible Flooring Type(s) | Hard Flooring, Low Pile Carpet |
| Armrest Color | Black |
| Posture Lock | No |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task, Specialty |
| Seat Height Maximum | 32" |
| Back Surface Material | Plastic |
| Seat Surface Material | Vinyl |
| Back Height Adjustment | No |
| Weight (Fully Assembled) | 22.4 lbs |
| Caster/Glide Details | Five Dual-Wheel Casters |
| Overall Width Maximum | 28.75" |
| Seat Color | Black |
| Back Color | Black |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Seat Height Minimum | 22" |
| Asynchronous Control | No |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Arm Adjustability | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 6.81379 |
| Height: | 14.8 |
| Length: | 27.3 |
| Shipping Dimensions: | 27.3" x 26.5" x 14.8" |
| Upc Code: | 073555701425 |
| Case Cube: | 6.16397 |
| Weight: | 42.0 |
| Width/Diameter: | 26.5 |

0
