Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Medina Deluxe Task Chair Supports Up to 275 lb, 18" 22" Seat Height, Black
Manufacturer Number: 6830STBL
Number: SAF-6830STBL
Add item to cart:
$854.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-6830STBL |
| Description: | Safco® Medina Deluxe Task Chair Supports Up to 275 lb, 18" 22" Seat Height, Black |
| Additional Information: |
Adjustable lumbar and armrests for customizable support. Breathable mesh back combined with upholstered seat for all-day comfort. 5-star base with pneumatic seat height adjustment from 18"-22". Synchro-tilt recline. Side tilt tension knob for convenient adjustment. Seat slide depth adjustment up to 2” for a fine-tuned fit. Supports up to 275 pounds. Easy, tool-less assembly with the use of only three hand wheel knobs. Ergonomic comfort that keeps everything easy. The Medina Deluxe Task Chair has all the supportive features you need to enhance well-being at work or in the home office. Simple, integrated adjustments make personalized comfort a breeze. A side tension knob means no more reaching under your seat, while a seat slide control lets you achieve the perfect seat depth for your size. Lean back without your feet having to leave the floor with its smooth synchro-tilt mechanism. Fast shipping and toolless assembly mean customizable ergonomic support will be right where you need it exactly when you need it. Available as a complete family of seating, Medina blends timeless style with ergonomic features to boost productivity everywhere your work happens. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 6830STBL |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | TW |
| Unspsc | 56101504 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Overall Height Minimum | 39" |
| Back Width Maximum | 26" |
| Overall Depth Maximum | 18" |
| Back Height Maximum | 23" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Armrest Material | Urethane |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Base/Frame Color | Black |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Integral Lumbar Support | Yes |
| Overall Height Maximum | 43" |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Knee Tilt | No |
| Distance Between Arms | 26" |
| Base/Frame Material(s) | Metal, Plastic |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Multi-Task Control | No |
| Arms Included | Yes |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Arm Type | T-Bar |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Seat Width Maximum | 18" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Color Family | Black |
| Back Surface Material Family | Mesh |
| Arm Height From Seat | 4" to 26" |
| Seat Depth Maximum | 18" |
| Armrest Color | Black |
| Posture Lock | Yes |
| Recommended Application Area(s) | Executive & Management, General Office & Task |
| Seat Height Maximum | 22" |
| Back Surface Material | Mesh |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Back Height Adjustment | Yes |
| Caster/Glide Details | Five Casters |
| Overall Width Maximum | 26" |
| Seat Color | Black |
| Back Color | Black |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Seat Height Minimum | 18" |
| Asynchronous Control | No |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Arm Adjustability | Height, Width |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 6.81703 |
| Height: | 15.5 |
| Length: | 28.25 |
| Shipping Dimensions: | 28.25" x 28.25" x 15.5" |
| Upc Code: | 073555683028 |
| Case Cube: | 7.15855 |
| Weight: | 48.8 |
| Width/Diameter: | 28.25 |

0
