Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Medina Basic Task Chair Supports Up to 275 lb, 18" 22" Seat Height, Black
Manufacturer Number: 6830BMBL
Number: SAF-6830BMBL
Add item to cart:
$628.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-6830BMBL |
| Description: | Safco® Medina Basic Task Chair Supports Up to 275 lb, 18" 22" Seat Height, Black |
| Additional Information: |
Adjustable lumbar and armrests for customizable support. Breathable mesh back combined with upholstered seat for all-day comfort. 5-star base with pneumatic seat height adjustment from 18"-22". Tilt lock adjustment. Full family of seating—from private office to conference room. Supports up to 275 pounds. Easy, tool-less assembly with the use of only three hand wheel knobs. Enhance the performance of your home office or workplace with Medina task seating. With simple adjustments and supportive, breathable mesh, Medina allows you to stay comfortable while focusing on your work. Fast shipping and easy to assemble features mean you'll get comfort and support where you need it—right when you need it. Available as a complete family of seating, Medina blends timeless style with ergonomic features to boost productivity everywhere your work happens. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 6830BMBL |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | TW |
| Unspsc | 56101504 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Back Color | Black |
| Back Height Maximum | 23" |
| Multi-Task Control | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Seat Width Maximum | 18" |
| Armrest Color | Black |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Overall Width Minimum | 24" |
| Overall Depth Maximum | 26" |
| Seat Depth Maximum | 18" |
| Compliance Standards | Meets Rigid ISTA6A Shipping Standards |
| Product Compostability Indicator | N |
| Seat Height Minimum | 18" |
| Caster/Glide Details | Five Casters |
| Overall Height Minimum | 39" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Back Width Maximum | 18" |
| Distance Between Arms | 26" |
| Back Surface Material | Mesh |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Dual-Action Tilt | No |
| Color Family | Black |
| Overall Width Maximum | 26" |
| Armrest Material | Urethane |
| Seat Height Maximum | 22" |
| Overall Height Maximum | 43" |
| Asynchronous Control | No |
| Back Height Adjustment | Yes |
| Seat Color | Black |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Arms Included | Yes |
| Posture Lock | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Back Surface Material Family | Mesh |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Base/Frame Material(s) | Metal, Plastic |
| Integral Lumbar Support | Yes |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Knee Tilt | No |
| Base/Frame Color | Black |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Arm Type | T-Bar |
| Arm Height From Seat | 4" to 26" |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Arm Adjustability | Height, Width |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 6.27222 |
| Height: | 15.5 |
| Length: | 28.25 |
| Shipping Dimensions: | 28.25" x 28.25" x 15.5" |
| Upc Code: | 073555683011 |
| Case Cube: | 7.15855 |
| Weight: | 44.9 |
| Width/Diameter: | 28.25 |

0
