Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Medina™ Conference Chair Supports Up to 300 lb, 17" 22" Seat Height, Black Seat/Back/Base, Ships in 1-3 Business Days
Manufacturer Number: 6828BL
Number: SAF-6828BL
Add item to cart:
$573.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-6828BL |
| Description: | Safco® Medina™ Conference Chair Supports Up to 300 lb, 17" 22" Seat Height, Black Seat/Back/Base, Ships in 1-3 Business Days |
| Additional Information: |
Mesh provides breathable back support. Upholstered seat cushion for comfort. Pneumatic seat height adjustment from 18" to 22". Built-in flex mechanism intuitively supports shifts in posture. Five-star base with casters for easy mobility. Integrated arms for support. Complete comfort for collaborative activities. Ideal for conference rooms and meeting spaces, Medina's modern Conference Chairs with wheels envelop you in support with a breathable mesh back that flexes with your movements. A pneumatic seat height adjustment and tilt lock offer ultimate comfort for short-term seating, keeping meeting participants engaged with their work and colleagues. Part of a full family seating solution, Medina brings comfort and enhances productivity everywhere your work happens. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 6828BL |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | TW |
| Unspsc | 56101504 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Back Color | Black |
| Back Height Maximum | 16" |
| Multi-Task Control | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Seat Width Maximum | 18" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Overall Depth Maximum | 28" |
| Weight (Fully Assembled) | 22 lbs |
| Seat Depth Maximum | 18" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Seat Height Minimum | 17" |
| Caster/Glide Details | Five Carpet Casters |
| Overall Height Minimum | 32" |
| Seat Width Minimum | 16" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Back Width Maximum | 18" |
| Back Surface Material | Mesh |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Dual-Action Tilt | No |
| Color Family | Black |
| Overall Width Maximum | 28" |
| Seat Height Maximum | 22" |
| Compatible Flooring Type(s) | Hard Flooring, Low Pile Carpet |
| Overall Height Maximum | 37" |
| Asynchronous Control | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Seat Color | Black |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Arms Included | No |
| Posture Lock | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Back Surface Material Family | Mesh |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Integral Lumbar Support | No |
| Weight Capacity | Supports Up to 300 lb |
| Knee Tilt | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Recommended Application Area(s) | Classroom & Training, Conference & Meeting |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 5.92566 |
| Height: | 12.25 |
| Length: | 27.75 |
| Shipping Dimensions: | 27.75" x 26.25" x 12.25" |
| Case Cube: | 5.16398 |
| Weight: | 30.6 |
| Width/Diameter: | 26.25 |

0
