Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Medina Extended-Height Chair Supports Up to 275 lb, 23" 33" High Black Seat, Back/Base,Ships in 1-3 Business Days
Manufacturer Number: 6827BL
Number: SAF-6827BL
Add item to cart:
$666.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-6827BL |
| Description: | Safco® Medina Extended-Height Chair Supports Up to 275 lb, 23" 33" High Black Seat, Back/Base,Ships in 1-3 Business Days |
| Additional Information: |
Breathable mesh back combined with upholstered seat for all-day comfort. Built-in flex mechanism intuitively supports shifts in posture. Extended seat height adjustment from 23" to 33". 360° swivel for ease of motion. Five-star base with casters for easy mobility. Brushed aluminum foot-ring for a contemporary look. Supports up to 275 pounds. Take your hard work to new heights in your home office or workplace with the Medina Extended Height Office Chair. Bringing ergonomics and function to standing height desks and drafting tables, Medina adjusts from 23" to 33" for a personalized fit. The breathable mesh back combined with upholstered seat features built-in flex for all-day comfort that moves with you. Integrated arms and an adjustable foot-ring offer support for arms and legs, while the seat swivels 360° for a full range of motion. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 6827BL |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | TW |
| Unspsc | 56101504 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Seat Depth Maximum | 18" |
| Dual-Action Tilt | No |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Back Surface Material Family | Mesh |
| Base/Frame Color | Black |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Overall Height Maximum | 48" |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Seat Height Maximum | 33" |
| Back Width Maximum | 18" |
| Multi-Task Control | No |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Caster/Glide Details | Five Casters |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Width Maximum | 28" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Arm Type | Loop |
| Product Compostability Indicator | N |
| Knee Tilt | No |
| Back Color | Black |
| Back Surface Material | Mesh |
| Arm Adjustability | No |
| Compatible Flooring Type(s) | Hard Flooring, Low Pile Carpet |
| Asynchronous Control | No |
| Posture Lock | Yes |
| Back Height Adjustment | Yes |
| Seat Width Maximum | 18" |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Arms Included | Yes |
| Color Family | Black |
| Recommended Application Area(s) | General Office & Task |
| Overall Height Minimum | 38" |
| Overall Depth Maximum | 28" |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Back Height Maximum | 16" |
| Seat Color | Black |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Base/Frame Material(s) | Metal |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Integral Lumbar Support | No |
| Seat Height Minimum | 23" |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 5.54022 |
| Height: | 14.5 |
| Length: | 29.5 |
| Shipping Dimensions: | 29.5" x 26.25" x 14.5" |
| Case Cube: | 6.49794 |
| Weight: | 36.0 |
| Width/Diameter: | 26.25 |

0
