Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Reve™ Bistro Chair Supports Up to 250 lb, 31" Seat Height, Black Back, Silver Base
Manufacturer Number: 6806BL
Number: SAF-6806BL
Add item to cart:
$482.00
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-6806BL |
| Description: | Safco® Reve™ Bistro Chair Supports Up to 250 lb, 31" Seat Height, Black Back, Silver Base |
| Additional Information: |
Contoured, round back provides lumbar support. Perforated back allows for breathability. Great for first impression areas, meetings spaces, break rooms and places where guests and employees gather. Silver, sled base. Seating that can be used throughout a workspace to create a cohesive look and feel. Contoured back provides lumbar support while the perforated back gives it breathability to ensure comfort. Accented with a silver frame. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 6806BL |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Food Service, Furniture, Carts & Shelving, Indoor Seating |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56112106 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Keywords | Bistro Height, Contoured Back, Counter Height, Desk Chair, Desk Seating, First Impression, Guest Chair, Guest Seating, Meeting Rooms, Meeting Spaces, Office Chair, Office Seating, Reception Area, Seating, Task Chair, Task Seating, Work Chair, Work Seating, Workplace Chair, Workplace Seating |
| Seat Width Maximum | 18.5" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Depth Maximum | 23.5" |
| Arms Included | No |
| Back Height Maximum | 13.75" |
| Overall Width Maximum | 19.75" |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Seat Depth Maximum | 17" |
| Caster/Glide Details | Glides |
| Seat Color | Black |
| Overall Height Maximum | 47.5" |
| Asynchronous Control | No |
| Back Color | Black |
| Seat Height Maximum | 31" |
| Knee Tilt | No |
| Posture Lock | No |
| Recommended Application Area(s) | Breakroom & Foodservice |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Back Surface Material | Molded Plastic |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Color Family | Black |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Back Height Adjustment | No |
| Global Product Type | Hospitality & Foodservice Stools |
| Back Width Maximum | 18" |
| Back Surface Material Family | Plastic |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Seat Surface Material | Molded Plastic |
| Seat Surface Material Family | Plastic |
| Integral Lumbar Support | Yes |
| Base/Frame Color | Silver |
| Multi-Task Control | No |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Compliance Standards | GREENGUARD Certified, Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 1.30598 |
| Height: | 47.25 |
| Length: | 24.25 |
| Shipping Dimensions: | 24.25" x 24.25" x 47.25" |
| Upc Code: | 10073555680628 |
| Case Cube: | 16.07983 |
| Weight: | 21.0 |
| Width/Diameter: | 24.25 |

0
