Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Reve™ GuestBistro Chair with Straight Legs Supports Up to 250 lb, 18" Seat Height, Green Seat/Back, Silver Base, 2/Carton
Manufacturer Number: 6805GN
Number: SAF-6805GN
Add item to cart:
$618.00
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-6805GN |
| Description: | Safco® Reve™ GuestBistro Chair with Straight Legs Supports Up to 250 lb, 18" Seat Height, Green Seat/Back, Silver Base, 2/Carton |
| Additional Information: |
Straight leg chair with rounded back for added lumbar support. Perforated back provides allows for breathability to ensure uninterrupted comfort. Chair accented by silver straight legs. Stacks up to six high for easy storage when not in use. This GuestBistro chair is a straight leg chair with glides, featuring a silver frame and rounded back for added lumbar support. Chair features plastic seat and back. The guest chairs are stackable up to six high. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 6805GN |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Food Service, Furniture, Carts & Shelving, Indoor Seating |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56101504 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Multi-Task Control | No |
| Back Color | Green |
| Back Height Maximum | 13.75" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Seat Width Maximum | 18.5" |
| Compliance Standards | GREENGUARD Certified |
| Caster/Glide Details | Glides |
| Seat Depth Maximum | 17" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Overall Depth Maximum | 24.5" |
| Back Surface Material | Molded Plastic |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Back Width Maximum | 18" |
| Overall Width Maximum | 19" |
| Color Family | Green |
| Dual-Action Tilt | No |
| Seat Height Maximum | 18" |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Seat Surface Material | Plastic |
| Seat Color | Green |
| Overall Height Maximum | 33.5" |
| Asynchronous Control | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Back Surface Material Family | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Arms Included | No |
| Integral Lumbar Support | No |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Posture Lock | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Knee Tilt | No |
| Base/Frame Color | Silver |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Global Product Type | Hospitality & Foodservice Chairs |
| Seat Surface Material Family | Plastic |
| Stacking Density | Up to 6 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Arm Adjustability | No |
| Recommended Application Area(s) | Breakroom & Foodservice, Conference & Meeting, Guest/Reception & Lounge |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 2.77025 |
| Height: | 33.5 |
| Length: | 24.5 |
| Shipping Dimensions: | 24.5" x 19.0" x 33.5" |
| Upc Code: | 50073555680503 |
| Case Cube: | 9.02445 |
| Weight: | 25.0 |
| Width/Diameter: | 19.0 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 2.77025 |
| Height: | 33.5 |
| Length: | 24.5 |
| Shipping Dimensions: | 24.5" x 19.0" x 33.5" |
| Upc Code: | 000000000000 |
| Case Cube: | 9.02445 |
| Weight: | 25.0 |
| Width/Diameter: | 19.0 |

0
