Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Reve™ GuestBistro Chair with Sled Base Supports Up to 250 lb, 18" Seat Height, Green Seat/Back, Silver 2/Carton
Manufacturer Number: 6804GN
Number: SAF-6804GN
Add item to cart:
$480.00
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-6804GN |
| Description: | Safco® Reve™ GuestBistro Chair with Sled Base Supports Up to 250 lb, 18" Seat Height, Green Seat/Back, Silver 2/Carton |
| Additional Information: |
Round plastic comfortable seat and back. Silver sled base. Ganging connector glides. Guest chairs stack up to 18 high on the Safco® 4190 Sled Base Stack Chair Cart (sold separately), or five high on the floor. This GuestBistro chair with sled base features a silver frame and rounded back for added lumbar support. The plastic seat and back feature an upscale look that is perfect for conference rooms, meeting areas, guest seating and other areas where additional seating is needed. The ganging connector glides can attach to join multiple seating. Guest chairs stack up to 18 high on the Safco® 4190 Sled Base Stack Chair Cart (sold separately), or five high on the floor. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 6804GN |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Food Service, Furniture, Carts & Shelving, Indoor Seating |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56101504 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Multi-Task Control | No |
| Back Color | Green |
| Back Height Maximum | 13.75" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Seat Width Maximum | 18.5" |
| Compliance Standards | GREENGUARD Certified |
| Caster/Glide Details | Glides |
| Seat Depth Maximum | 17" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Overall Depth Maximum | 23.5" |
| Back Surface Material | Molded Plastic |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Back Width Maximum | 18" |
| Overall Width Maximum | 19.75" |
| Color Family | Green |
| Dual-Action Tilt | No |
| Seat Height Maximum | 18" |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Seat Surface Material | Plastic |
| Seat Color | Green |
| Overall Height Maximum | 33.5" |
| Asynchronous Control | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Back Surface Material Family | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Arms Included | No |
| Integral Lumbar Support | No |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Posture Lock | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Knee Tilt | No |
| Base/Frame Color | Silver |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Global Product Type | Hospitality & Foodservice Chairs |
| Seat Surface Material Family | Plastic |
| Stacking Density | Up to 5, Up to 18 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Arm Adjustability | No |
| Recommended Application Area(s) | Breakroom & Foodservice, Conference & Meeting, Guest/Reception & Lounge |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 1.22252 |
| Height: | 33.5 |
| Length: | 23.5 |
| Shipping Dimensions: | 23.5" x 19.75" x 33.5" |
| Upc Code: | 50073555680404 |
| Case Cube: | 8.99779 |
| Weight: | 11.0 |
| Width/Diameter: | 19.75 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 1.22252 |
| Height: | 33.5 |
| Length: | 23.5 |
| Shipping Dimensions: | 23.5" x 19.75" x 33.5" |
| Upc Code: | 000000000000 |
| Case Cube: | 8.99779 |
| Weight: | 11.0 |
| Width/Diameter: | 19.75 |

0
