Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Reve™ GuestBistro Chair with Sled Base Supports Up to 250 lb, 18" Seat Height, Blue Seat/Back, Silver 2/Carton
Manufacturer Number: 6804BU
Number: SAF-6804BU
Add item to cart:
$480.00
/ Carton
Available by special order only
1-800-860-8891
1-800-860-8891
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-6804BU |
| Description: | Safco® Reve™ GuestBistro Chair with Sled Base Supports Up to 250 lb, 18" Seat Height, Blue Seat/Back, Silver 2/Carton |
| Additional Information: |
Round plastic comfortable seat and back. Silver sled base. Ganging connector glides. Guest chairs stack up to 18 high on the Safco® 4190 Sled Base Stack Chair Cart (sold separately), or five high on the floor. This GuestBistro chair with sled base features a silver frame and rounded back for added lumbar support. The plastic seat and back feature an upscale look that is perfect for conference rooms, meeting areas, guest seating and other areas where additional seating is needed. The ganging connector glides can attach to join multiple seating. Guest chairs stack up to 18 high on the Safco® 4190 Sled Base Stack Chair Cart (sold separately), or five high on the floor. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 6804BU |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Food Service, Furniture, Carts & Shelving, Indoor Seating |
| Country of origin | Taiwan |
| Unspsc | 56101504 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Compliance Standards | GREENGUARD Certified |
| Caster/Glide Details | Glides |
| Back Height Maximum | 13.75" |
| Knee Tilt | No |
| Arm Adjustability | No |
| Seat Surface Material | Plastic |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Posture Lock | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Depth Maximum | 17" |
| Seat Height Maximum | 18" |
| Recommended Application Area(s) | Breakroom & Foodservice, Conference & Meeting, Guest/Reception & Lounge |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Back Color | Blue |
| Stacking Density | Up to 5, Up to 18 |
| Dual-Action Tilt | No |
| Back Surface Material Family | Plastic |
| Seat Surface Material Family | Plastic |
| Color Family | Blue |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Back Surface Material | Molded Plastic |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Multi-Task Control | No |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Base/Frame Color | Silver |
| Back Width Maximum | 18" |
| Global Product Type | Hospitality & Foodservice Chairs |
| Seat Color | Blue |
| Overall Width Maximum | 19.75" |
| Overall Height Maximum | 33.5" |
| Seat Width Maximum | 18.5" |
| Arms Included | No |
| Product Compostability Indicator | N |
| Asynchronous Control | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Overall Depth Maximum | 23.5" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Integral Lumbar Support | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 1.22252 |
| Height: | 33.5 |
| Length: | 23.5 |
| Shipping Dimensions: | 23.5" x 19.75" x 33.5" |
| Upc Code: | 50073555680480 |
| Case Cube: | 8.99779 |
| Weight: | 11.0 |
| Width/Diameter: | 19.75 |
| Unit: Each | |
| Unit: | Each |
| Density: | 1.22252 |
| Height: | 33.5 |
| Length: | 23.5 |
| Shipping Dimensions: | 23.5" x 19.75" x 33.5" |
| Upc Code: | 000000000000 |
| Case Cube: | 8.99779 |
| Weight: | 11.0 |
| Width/Diameter: | 19.75 |

0
