Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Soft Tough™ Economy Workbench Chair Supports 250 lb, 22" to 32" High Black Seat, Back/Base, Ships in 1-3 Business Days
Manufacturer Number: 6680
Number: SAF-6680
Add item to cart:
$730.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-6680 |
| Description: | Safco® Soft Tough™ Economy Workbench Chair Supports 250 lb, 22" to 32" High Black Seat, Back/Base, Ships in 1-3 Business Days |
| Additional Information: |
Ideal workbench chair/stool. Adjustable height with 10" height adjustment. Durable polyurethane seat and back. Perfect for industrial or lab settings. Optional 2" carpet or hard floor casters (sold separately). Meets the federal standard performance test method for intensive use chairs, FED-STD 834A. The Soft Tough™ Economy Workbench Chair is an adjustable-height chair with 10" height range adjustment. The polyurethane stool features a durable seat and back, perfect for industrial or lab settings. Optional 2" carpet or hard floor casters (sold separately). |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 6680 |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | TW |
| Unspsc | 56101504 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Overall Height Minimum | 39" |
| Back Width Maximum | 17" |
| Overall Depth Maximum | 25" |
| Back Height Maximum | 12" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Base/Frame Color | Black |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Integral Lumbar Support | No |
| Overall Height Maximum | 49" |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Knee Tilt | No |
| Base/Frame Material(s) | Plastic, Metal |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Multi-Task Control | No |
| Arms Included | No |
| Seat Surface Material Family | Polyurethane |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | Yes |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Seat Width Maximum | 18" |
| Compliance Standards | Meets FED-STD 834A |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Color Family | Black |
| Back Surface Material Family | Polyurethane |
| Seat Depth Maximum | 16.5" |
| Compatible Flooring Type(s) | Hard Flooring, Low Pile Carpet |
| Posture Lock | No |
| Recommended Application Area(s) | Assembly/Repair & Technical Task, Classroom & Training |
| Seat Height Maximum | 32" |
| Back Surface Material | Polyurethane |
| Seat Surface Material | Polyurethane |
| Back Height Adjustment | Yes |
| Caster/Glide Details | Glides |
| Overall Width Maximum | 25" |
| Seat Color | Black |
| Back Color | Black |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Global Product Type | Drafting & Task Stools |
| Seat Height Minimum | 22" |
| Asynchronous Control | No |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 7.7805 |
| Height: | 11.3 |
| Length: | 27.0 |
| Shipping Dimensions: | 27.0" x 27.0" x 11.3" |
| Upc Code: | 073555668001 |
| Case Cube: | 4.62695 |
| Weight: | 36.0 |
| Width/Diameter: | 27.0 |

0
