Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Diesel Low Base Stool without Back Backless, Supports Up to 250 lb, 16" 22" High Black Seat, Pewter Ships in 1-3 Business Days
Manufacturer Number: 6669
Number: SAF-6669
Add item to cart:
$298.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-6669 |
| Description: | Safco® Diesel Low Base Stool without Back Backless, Supports Up to 250 lb, 16" 22" High Black Seat, Pewter Ships in 1-3 Business Days |
| Additional Information: |
Steel stool. Low base. Ideally suited for workbench and work table use in the industrial, institutional and educational industries. Durable rubber feet protect floors. Steel screw lift manually adjusts the recycled leather padded seat. Ideally suited for workbench and work table use in the industrial, institutional and educational industries. Manual adjustable seat height with screw lift. Recycled leather padded seat. Features pewter powder coat finish for durability and nonmarring feet protect floor. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 6669 |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56101504 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Multi-Task Control | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Seat Width Maximum | 14" |
| Weight (Fully Assembled) | 14 lbs |
| Caster/Glide Details | Four Non-Marring Rubber Glides |
| Seat Depth Maximum | 14" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Overall Depth Maximum | 15" |
| Seat Height Minimum | 16" |
| Overall Height Minimum | 16" |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Overall Width Maximum | 15" |
| Color Family | Black |
| Dual-Action Tilt | No |
| Seat Height Maximum | 22" |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Seat Surface Material | Recycled Leather |
| Seat Color | Black |
| Overall Height Maximum | 22" |
| Asynchronous Control | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Seat Diameter | 14" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Arms Included | No |
| Integral Lumbar Support | No |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Posture Lock | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Knee Tilt | No |
| Base/Frame Color | Pewter |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Global Product Type | Utility Stools |
| Seat Surface Material Family | Bonded Leather |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Recommended Application Area(s) | Assembly/Repair & Technical Task |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 4.88727 |
| Height: | 22.0 |
| Length: | 15.0 |
| Shipping Dimensions: | 15.0" x 15.0" x 22.0" |
| Upc Code: | 10073555666905 |
| Case Cube: | 2.86458 |
| Weight: | 14.0 |
| Width/Diameter: | 15.0 |

0
