Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Diesel Low Base Stool with Back w/Back, Supports 250lb, 16" to 22" High Black Seat, Pewter Ships in 1-3 Business Days
Manufacturer Number: 6668
Number: SAF-6668
Add item to cart:
$457.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-6668 |
| Description: | Safco® Diesel Low Base Stool with Back w/Back, Supports 250lb, 16" to 22" High Black Seat, Pewter Ships in 1-3 Business Days |
| Additional Information: |
Steel stool. Low base with back. Ideally suited for workbench and work table use in the industrial, institutional and educational industries. Padded steel back, steel frame and pewter finish. Steel screw lift manually adjusts the padded seat. Durable rubber feet protect floors. Ideally suited for workbench and work table use in the industrial, institutional and educational industries. Manual adjustable seat height with screw lift. Recycled leather padded seat. Features pewter powder coat finish for durability and nonmarring feet protect floor. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 6668 |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | China |
| Unspsc | 56101504 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Multi-Task Control | No |
| Back Color | Black |
| Back Height Maximum | 7" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Seat Width Maximum | 14" |
| Weight (Fully Assembled) | 18 lb |
| Caster/Glide Details | Four Non-Marring Rubber Glides |
| Seat Depth Maximum | 14" |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Overall Depth Maximum | 15" |
| Seat Height Minimum | 16" |
| Overall Height Minimum | 16" |
| Back Surface Material | Recycled Leather |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Back Width Maximum | 12" |
| Overall Width Maximum | 15" |
| Color Family | Black |
| Dual-Action Tilt | No |
| Seat Height Maximum | 22" |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Seat Surface Material | Recycled Leather |
| Seat Color | Black |
| Overall Height Maximum | 22" |
| Asynchronous Control | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Seat Diameter | 14" |
| Back Surface Material Family | Bonded Leather |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Arms Included | No |
| Integral Lumbar Support | No |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Posture Lock | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Knee Tilt | No |
| Base/Frame Color | Pewter |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Global Product Type | Drafting & Task Stools |
| Seat Surface Material Family | Bonded Leather |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Recommended Application Area(s) | Assembly/Repair & Technical Task |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 3.84 |
| Height: | 15.0 |
| Length: | 36.0 |
| Shipping Dimensions: | 36.0" x 15.0" x 15.0" |
| Upc Code: | 10073555343844 |
| Case Cube: | 4.6875 |
| Weight: | 18.0 |
| Width/Diameter: | 15.0 |

0
