Catalog
Go Green!
Additional Resources
Volume Discounts May be Available. Call 1-800-860-8891 for Details.
Safco® Diesel Industrial Stool with Stationary Seat Backless, Supports Up to 250 lb, 22" 30" Height, Pewter
Manufacturer Number: 6666
Number: SAF-6666
Add item to cart:
$216.00
/ Carton
This item is not in stock and will take a few days to arrive into our warehouse
Product Details |
Carton* Information |
|---|---|
| Product Details: | |
| Number: | SAF-6666 |
| Description: | Safco® Diesel Industrial Stool with Stationary Seat Backless, Supports Up to 250 lb, 22" 30" Height, Pewter |
| Additional Information: |
Ideally suited for workbench and work table use in the industrial, institutional, and educational facilities. Works well for shop or workbench use. Built to hold up under rugged use. Recycled leather padded seat. Steel frame with pewter finish for durability. Non-marring feet to help protect the floor. Ideally suited for workbench and work table use in the industrial, institutional and educational industries. Manual adjustable seat height with screw lift. Recycled leather padded seat. Features pewter powder coat finish for durability and nonmarring feet protect floor. |
| Status: | Current |
| Manufacturer Number: | 6666 |
| Manufacturer Name: | Safco Products Company |
| Supplier categories | Furniture, Chairs, Stools & Seating Accessories, Chairs/Stools |
| Country of origin | CN |
| Unspsc | 56112106 |
| Warranty | Manufacturer's limited lifetime warranty. |
| Keywords | Backless, Furniture, Industrial Stool, Leather, Metal-Frame, Office, Pewter, Seating, Seats, Stool, Stools, Workstations |
| Back Color | Pewter |
| Multi-Task Control | No |
| Special Features | Adjustable-Height |
| Seat Width Maximum | 17.25" |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Overall Depth Maximum | 17" |
| Seat Depth Maximum | 17.25" |
| Compliance Standards | GREENGUARD Certified |
| Seat Height Minimum | 22" |
| Caster/Glide Details | Four Non-Marring Rubber Glides |
| Overall Height Minimum | 23" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Dual-Action Tilt | No |
| Color Family | Gray |
| Overall Width Maximum | 17" |
| Seat Height Maximum | 30" |
| Overall Height Maximum | 30" |
| Asynchronous Control | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Seat Color | Pewter |
| Seat Surface Material | Polyurethane |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Arms Included | No |
| Posture Lock | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Seat Diameter | 17.25" |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Base/Frame Material(s) | Steel |
| Integral Lumbar Support | No |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Knee Tilt | No |
| Base/Frame Color | Pewter |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Seat Surface Material Family | Plastic |
| Recommended Application Area(s) | Assembly/Repair & Technical Task |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Global Product Type | Drafting & Task Stools |
| Unit: Carton | |
| Unit: | Carton |
| Density: | 3.92519 |
| Height: | 18.3 |
| Length: | 22.5 |
| Shipping Dimensions: | 22.5" x 18.3" x 18.3" |
| Upc Code: | 073555666601 |
| Case Cube: | 4.07624 |
| Weight: | 16.0 |
| Width/Diameter: | 18.3 |

0
